Uprkos zabrani, postavljaju se klima-uređaji na fasadama u zaštićenom gradskom jezgru Subotice

Uprkos zabrani, postavljaju se klima-uređaji na fasadama u zaštićenom gradskom jezgru Subotice

Foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

09.08.2022

Kategorija: Društvo , Subotica

„To je jako veliki problem u gradu jer je odlukom Skupštine grada zabranjeno postavljanje klima-uređaja u zaštićenom centru grada. Ne mora da bude ni zaštićeno kulturno dobro, zabrana se odnosi na sve objekte koji se nalaze u centru – jer to kvari celu vizuru jedne ulice“, kaže za Magločistač direktor Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture (MZZSK) u Subotici, Balaž Sič.

Balaž Sič, foto: NJ/Magločistač

Prema njegovim rečima, na objekte koji imaju svojstvo zaštićenog kulturnog dobra, ne može da se postavlja klima na fasadi, a da se to vidi sa ulice.

„U Subotici ima veliki broj takvih slučajeva gde mi nismo dozvolili postavljanje klima-uređaja, ali su uprkos tome – ipak su postavljeni“.

Institucije, napominje on, upravo zbog toga ugrađuju velike centralne klima-uređaje koje nemaju spoljne jedinice koje se kače na fasadu, nego se postavljaju u unutrašnjem delu dvorišta na zemlju.

„Mi stalno izdajemo uslove da zabranjujemo, i da je to jedino moguće na unutrašnjem delu fasade, koji se ne vidi sa ulice. Međutim, to se dešava, kako vidimo u gradu“, upozorava Sič.

„Mora se pronaći zajedničko rešenje za ovaj problem“

Prema rečima direktora MZZSK, Zavod je 20 godina unazad prijavljivao ovakve slučajeve, međutim, nikada se ništa nije promenilo po tom pitanju.

„Mora se pronaći zajedničko rešenje za uklanjanje svih tih klima-uređaja, parabola antena, dimnjaka, kamera, alarma u pregovorima sa službama koje imaju inspekcijske nadležnosti, pa da zajedno sa lokalnom samoupravom očistimo grad. Prijavljivanje i prebacivanje lopte službama ne funkcioniše“, upozorava Sič.

Foto: NJ/Magločistač

Prema njegovim rečima, zgrada Katastra, preko puta Gradske biblioteke, možda je jedan od najgorih primera kako to izgleda u praksi.

„Jeste 21. vek, mora se klimatizovati, ali postoji način kako da se to reši. Najlakše je okačiti uređaj na zid, da svi vide i da kaplje po ulici. Ali to očito nekima uopšte ne smeta“, poručuje Sič, dodajući da je Zavod taj koji izdaje uslove i za postavljanje klima-uređaja, te da se građani moraju obratiti njima za dozvolu.

Na osnovu Odluke o uslovima i načinu postavljanja natpisa poslovnog imena, oglasnih sredstava, zaštitnih i tehničkih uređaja u gradskom jezgru Subotice i na Paliću, na uličnu fasadu, od tehničkih uređaja, mogu se postavljati bankomati, kamere i alarmni uređaji u skladu sa uslovima MZZSK.

Ostali tehnički uređaji (klima-uređaji, parabola antene, ventilacioni kanali, dimnjaci, sunčani kolektori i slično) postavljaju se na dvorišnu fasadu, u skladu sa uslovima MZZSK.

U odluci se navodi da sekretarijat Gradske uprave nadležan za poslove urbanizma i građevinarstva vrši nadzor nad primenom odredbi ove odluke kojima se uređuje postavljanje zaštitnih i tehničkih uređaja.

Dodaje se da će se novčanom kaznom od 50.000 do 1.000.000 dinara kazniti za prekršaj pravno lice ako postavi natpis poslovnog imena, oglasno sredstvo, odnosno zaštitni ili tehnički uređaj bez rešenja o odobravanju postavljanja.

Prošle i ove godine nije uklonjen nijedan klima-uređaj sa fasada

Sekretar Službe za inspekcijsko-nadzorne poslove Grada Subotice, Tibor Fazekaš, u odgovoru za Magločistač je naveo da „u 2021. godini i u prvoj polovini 2022. godine nije uklonjen nijedan klima-uređaj sa gradskih fasada, budući da predstavki građana sa zahtevom za njihovo uklanjanje nije bilo“.

Foto: NJ/Magločistač

Dodaje da građevinski inpektor ove Službe nije nadležan da postupa kada se radi o postavljanju i uklanjanju klima-uređaja.

Navedena problematika je regulisana Odlukom o komunalnom redu. Nakon stupanja na snagu Zakona o stanovanju i održavanju zgrada 2016. godine, ovu problematiku dobrim delom vrlo uspešno rešavaju upravnici“, poručio je Fazekaš.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.