PRITISCI NA NOVINARKU ZBOG PISANJA O RUŠENJU KUĆA U ZAŠTIĆENOJ ZONI U SUBOTICI

PRITISCI NA NOVINARKU ZBOG PISANJA O RUŠENJU KUĆA U ZAŠTIĆENOJ ZONI U SUBOTICI

Rušenje spornih kuća u Subotici (foto: Natalija Jakovljević / Cenzolovka)

06.11.2019

Kategorija: Društvo

Tekst o rušenju kuća u zaštićenoj zoni u Subotici, koji je objavljen na sajtu Radija Slobodna Evropa, izazvao je političke pritiske na autorku teksta. Pošto je dobio prijave za „neprikladan sadržaj“, Fejsbuk je blokirao domen Magločistača koji je preneo taj članak.

Da podsetimo, sredinom prošle nedelje srušene su kuće u zaštićenoj zoni, u Ulici braće Radić u Subotici. Rušenje je omogućeno na osnovu nedavno izmenjenog dela Plana detaljne regulacije za četiri ulice, koje je potvrđeno na sednici Skupštine grada Subotice 10. oktobra, uprkos tome što je na osnovu Odluke Vlade Srbije od jula ove godine Ulica braće Radić proglašena za prostorno kulturno-istorijsku celinu.

Dozvolu za uklanjanje objekata potpisala je direktorka Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture u Subotici. Taj posao je dobila privatna firma DG Company koja ima i dozvole za rušenje sva tri objekta, na brojevima 41, 43 i 45, koju je izdao Sekretarijat za građevinarstvo grada Subotice.

Iz Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture kažu da je rušenje objekata na brojevima 43 i 45 zabranjeno i da na tom prostoru nije predviđena izgradnja novih objekata.

Međutim, u Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Subotici imaju drugačije mišljenje i navode da su prve dve kuće, zbog dotrajalosti, neuslovne i nebezbedne za stanovanje i da se mogu urušiti, kao i da njihova rekonstrukcija nije moguća.

Dan pre objavljivanja teksta, Republički zavod za zaštitu spomenika kulture uputio je dopis Međuopštinskom zavodu za zaštitu spomenika kulture u Subotici, Ministarstvu kulture i informisanja i Skupštini grada Subotice, u kom se od subotičkog zavoda zahteva da bez odlaganja poništi dozvolu za uklanjanje objekata i da zaustavi njihovo rušenje, kao i da o tome obavesti vlasnika i investitora i da mu naloži vraćanje objekata u prvobitno stanje.

Fejsbuk blokira domen posle prijava

Foto: MD, Magločistač

Tekst je preuzeo i subotički portal magločistač.rs, a dva dana nakon objavljivanja članka, u ponedeljak, 4. novembra, Fejsbuk je oko 16 časova blokirao domen Magločistača. Zbog toga ovaj portal nije mogao da deli sadržaje, niti su drugi mogli da podele tekstove na svojim Fejsbuk stranicama.

Prema našim informacijama, veliki broj prijava dobio je tekst „Napuštena sela u Vojvodini: Mladi najčešće odlaze iz ekonomskih razloga“, koji je prijavljivan kao „neprikladan sadržaj“ koji krši Fejsbukove „standarde zajednice“.

Ovaj napad na našu Fejsbuk stranicu smatramo organizovanim napadom, iako portal Magločistač ni u jednom trenutku ne krši propisana pravila Fejsbuka, kao ni profesionalna pravila u novinarstvu.

Problem je prijavljen Fejsbuku, koji je danas omogućio Magločistaču da ponovo može da deli sadržaje na ovoj platformi.

Redakcija Magločistača sumnja da je ceo napad povezan sa objavljivanjem teksta o rušenju kuća jer je tekst za RSE napisala jedna od novinarki Magločistača.

Političarka zaposlena u firmi koja treba da ruši – podržava rušenje

Oglasila se i potpredsednica Gradskog odbora Narodne stranke u Subotici Ivana Ćatipović koja je navela da, po njenom mišljenju, „sporni objekti u Ulici braće Radić nisu objekti od kulturne vrednosti, već ruglo te ulice, zahvaljujući nedovoljnom izdvajanju novca iz budžeta za njihovu obnovu“, kao i da ovo „pitanje treba da reše stručna lica zaposlena na lokalu, a ne neko na republičkom nivou“.

Ivana Ćatipović je dodala i da „ukoliko se utvrdi da je došlo do bilo kakvog kršenja zakona, da je to pitanje nadležnih ustanova, a ne kvazinovinara, lokalnih portala i političkih partija“.

Takođe, podržala je rušenje objekata, a podržala je i investitora, privatnu firmu DG Company, navodeći da „ne sumnja u izbor fasade po završetku novoplaniranog objekta“.

U međuvremenu je na portalu Slobodna Subotica objavljeno saopštenje Narodne stranke, koja se ogradila od svoje potpredsednice, ističući da je ona istupila samo u svoje ime, kao i da je u ozbiljnom sukobu interesa.

Radi se o tome da je Ivana Ćatipović, kako se navodi u saopštenju Narodne stranke, zaposlena u DG Company, firmi koja je dobila dozvolu za rušenje tri kuće, od kojih su dve pod zaštitom, a na njihovom mestu nije predviđena izgradnja novih objekata.

Magločistač: Nedopustivo da stranke etiketiraju novinare

Redakcija Magločistača smatra nedopustivim da bilo koja politička partija ili pojedinci prozivaju novinare koji profesionalno obavljaju svoj posao, da ih etiketiraju i nazivaju „kvazi novinarima“.

Posao novinara je upravo da ukazuju na probleme koji postoje u sistemu i da se vode isključivo javnim interesom.

Da podsetimo, novinari u Srbiji su konstantno izloženi napadima koji dolaze od različitih struktura vlasti koje nastoje da onemoguće njihov posao raznim pretnjama, zastrašivanjem i nipodaštavanjem njihovog profesionalnog rada.

[quote color=”#000000″ bgcolor=”#e5e5e5″ bcolor=”#b22d29″]

NDNV OSUĐUJE NAPAD NA LOKALNE NOVINARE KOJI BRANE JAVNI INTERES

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) osudilo je danas pokušaj Narodne stranke da diskredituje one novinare u Subotici koji su se u svojim tekstovima bavili rušenjem starih zgrada u zaštićenom delu grada.

Saopštenje Gradskog odbora Narodne stranke u Subotici NDNV smatra napadom na integritet profesije i pokušajem pritisaka na onaj mali broj novinara u manjim sredinama koji su još spremni da postavljaju pitanja od javnog interesa ili da ukazuju na moguće zloupotrebe u gradovima i opštinama.

NDNV ukazuje na to da je kvalifikacija u saopštenju NS – da je ukazivanje na moguće kršenje zakona zadatak institucija a „ne kvazinovinara, lokalnih portala“ – nedopustiva.

„Uloga novinara je upravo to da predstavljajući činjenice brane javni interes. Krajnje je vreme da to prepoznaju i političke stranke i inicijative“, kaže se u saopštenju NDNV-a, koji podseća da, prema istraživanju Lokal presa iz 2018. godine, više od 80 posto lokalnih novinara u Srbiji smatra da postoje ozbiljne prepreke za ostvarivanje medijskih sloboda i prava.

„Zbog toga je neophodno da građani i građanke stanu u odbranu novinara koji poštujući Kodeks novinara Srbije rade u interesu zajednice“, ističe NDNV i dodaje:

„Podsećamo da je na sajtu Radija Slobodna Evropa objavljen tekst o rušenju objekata u zaštićenom delu grada Subotice, koji je prenet i na lokalnom portalu Magločistač, nakon čega se oglasio Gradski odbor Narodne stranke uz pokušaj diskvalifikacije novinara i medija koji su se bavili ovom temom.“

U međuvremenu, sajt Magločistač je objavio da je na društvenoj mreži Facebook blokiran domen tog portala i zbog toga ne mogu da dele sadržaje na toj mreži. Prema njihovim informacijama, stranica je prijavljena i pretpostavljaju da je reč o „organizovanom napadu na nalog“.

[/quote]

 

Piše: Natalija jakovljević (Cenzolovka)

* Autorka teksta je novinarka Magločistača i saradnica Radija Slobodna Evropa

TAGOVI:
Mediji

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.