PLOD TRONEDELJNOG PÁSZTOROVOG RAZMIŠLJANJA O RTV-U: SITUACIJA NALAŽE KONCENTRACIJU

PLOD TRONEDELJNOG PÁSZTOROVOG RAZMIŠLJANJA O RTV-U: SITUACIJA NALAŽE KONCENTRACIJU

Izvor: hir.ma

24.05.2016

Kategorija: Društvo , Politika

Nije lako u ovakvoj situaciji i voditi ljubav i paziti da to neko sa strane proglasi silovanjem, a još pritom i zadovoljiti moralne norme ionako napaljene javnosti

[divide icon=”circle” width=”medium”]

Nije trebalo proći ni pune tri nedelje od „događanja urednika“ na Radio-televizije Vojvodine, pa da pred javnost ono što je u međuvremenu o tome svario saspe bivši i budući predsednik Skupštine Vojvodine i predsednik Saveza vojvođanskih Mađara u kontinuitetu István Pásztor. A sadržaj te vodnjikave izlučevine – što će reći: bez boje, mirisa i ukusa – dostojan je drevnih mudraca i glasi da Pásztor „prati dešavanja na Radio-televiziji Vojvodine”, jer je to, kako je precizirao, „jedna značajna i respektabilna institucija”.

Mentalni unered…

U istom danu predsednik SVM-a uspeo je sročiti i još dve misaone tvorevine koje se prirodno nadovezuju na njegovu prosto proširenu logiku: savet kolegama političarima da se uzdrže od komentarisanja događaja na RTV-u i naravoučenije da “postoje nadležni organi koji treba da povlače određene poteze u smislu rešavanja unutrašnjih problema i uređivanja te medijske kuće”.

Biće, međutim, da je – i pored toga što prati dešavanja na Radio-televiziji Vojvodine – Pásztoru u protekle nepune tri nedelje od smene (i ostavki) 14 urednika promakao najbitniji detalj: Aleksandar Vučić presudom da je u slučaju RTV-a sve urađeno „čisto i po zakonu” (i, naravno, bez upliva politike) već je odradio posao nadležnih organa i tako im uštedeo budući trud.

A biće, možda, i da se Pásztor samo mentalno uneredio: pritisnut s više potencijalno međusobno suprotstavljenih emotivno-funkcionalno-interesnih strana – ljubavlju svog najpouzdanijeg političkog partnera, položajem budućeg prvog čoveka Skupštine Vojvodine koji je upoznat s tim da i evropske institucije „prate dešavanja na Radio-televiziji Vojvodine” i činjenicom da se za sudbinu te kuće počela zanimati i domaća javnost – uspeo je sročiti misli koje svojom dubinom nadilaze i onu čuvenu Virág Elvtársa u „Krunskom svedoku” da se „međunardona situacija intenzivira”. Ima, naravno, u Pásztorovim izjavama i malo legalizma prašinom već pokrivenog Vojislava Koštunice s elementima njegove naivne neobaveštenosti, ali, Bože moj: nije lako u ovakvoj situaciji i voditi ljubav i paziti da to neko sa strane proglasi silovanjem, a još pritom i zadovoljiti moralne norme ionako napaljene javnosti.

I notorne glumosti

U tom smislu, a smisao je u ovom slučaju u bojama kameleona, Istvánu Pásztoru na raspolaganju je ostao vrlo sužen izbor vokabulara kojim je, čak i nepune tri nedelje od smene programskog direktora Radio-televizije Vojvodine Slobodana Arežine, mogao izaći pred javnost: izjaviti notornu gluhost o praćenju dešavanja i još notorniju glumost o tome da će nadležni organi povući nekoga u smislu nečega. Uostalom – kao i u slučaju brakorazvoda s Demokratskom strankom, prvo na lokalnom a na kraju i na pokrajinskom nivou – lider SVM-a je pokazao sposobnost vrednu divljenja čak i u najotmenijim cirkuskim arenama: zatvorivši vrata uspomena na gostovanja kod donedavnih urednika i novinara Radio-televizije Vojvodine on ih je istovremeno razvalio u mogućem uverenju da kvalitet programa potencijalno predstavlja najveću opasnost ogoljenoj propagandi, a o čemu bi ponešto iz vlastitog iskustva (kad bi hteli ili smeli) mogli progovoriti i novinari „Magyar Szóa“ ili RTV-a „Pannon“, na primer.

Međutim, ono što – za razliku od očekivanih bezbojnih sivih izjava o RTV-u – mnogo više čudi u celoj ovoj priči je Pásztorova sposobnost da ocvalim frazama o ostanku, opstanku i interesima mađarske zajednice u Vojvodini upravo pred velikim delom svojih sunarodnjaka pokrije svoja stranačka pokrivanja ostanku, opstanku i interesima svog najpouzdanijeg partnera, bilo kroz podršku Zakonu o poljoprivrednom zemljištu bilo kroz potpuni gubitak empatije prema kući čiji su se urednici i novinari prema njemu odnosili, ako ništa drugo a ono sa uvažavanjem koje ne nalaže samo profesija nego i osećaj ljudskosti.

 

Zlatko Romić (Magločistač)

pecat1

 

 

 

[clear]

TAGOVI:
Mediji

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.