MALOLETNI MIGRANTI LAKA META ZA TRGOVCE LJUDIMA

MALOLETNI MIGRANTI LAKA META ZA TRGOVCE LJUDIMA

23.08.2015

Kategorija: Društvo

Dragan Vulević iz Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a da je u prethodnom periodu u prihvatilištima za smeštaj maloletnih migranata u Beogradu i Nišu bilo smešteno između 400 i 500 migranata bez pratnje odraslih.

“Mi toj deci obezbeđujemo bezbednost pre svega, brigu o zdravlju i egzistencijalne uslove. Zbog ovakve sitacije koja je eksplodirala ne neki način, angažuju se svi kapaciteti u sistemu zdravstvene zaštite. Dok borave u Srbiji, toj deci dajemo staratelja i obezbeđujemo im prevodioce kako bi deca bila upoznata sa svojim pravima. Zaista radimo sve što je moguće u ovom trenutku”, ističe Vulević.

On dodaje da se migrantima bez roditeljske pratnje pruža privremen smeštaj a da spajanje sa porodicom preuzimaju UNHCR i Crveni krst. Međutim, ta deca su zapravo laka meta za trgovce ljudima.

“Činjenica je da se položaj ove dece zloupotrebljava i oni su laka meta za trgovce ljudima. Bitno je da sve institucije u Srbiji preventivno reaguju što brže, kako bi se ta deca spasla od trgovaca ljudima”, kaže Vulević.

Ističe da se obezbeđuju adekvatni uslovi i posebnim kategorijama migranata- trudnicama, invalidima, majkama sa tek rođenom decom.

Srbija i Ministarstvo su inače pokrenuli dvogodišnji projekat “Podrška maloletnim migrantima bez roditeljske pratnje u Srbiji” uz finansijsku pomoć Švajcarske od oko 22 miliona dinara. Od početka godine više od 15.000 dece prijavljeno je za azil u Srbiji, a njih oko 4.000 su bez pratnje odraslih. Broj dece koji neopaženo pređu put od Preševa do Horgoša, kako se procenjuje, bar je još toliki.

 

Izvor: 021

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.