„MAGLOČISTAČ“ NA UTAKMICI SRBA IZ HRVATSKE I HRVATA IZ VOJVODINE U VUKOVARU: NAŠI POBEDILI

„MAGLOČISTAČ“ NA UTAKMICI SRBA IZ HRVATSKE I HRVATA IZ VOJVODINE U VUKOVARU: NAŠI POBEDILI

Foto: Magločistač

15.06.2016

Kategorija: Društvo

Ma koliko izostanci predstavnika dve države, FSS-a i HNS-a najrečitije svedočili o iskrenosti političara kada mantraju kako su nacionalne manjine „mostovi koji spajaju“, budimo iskreni pa recimo da ni oni, kao niti „pravi“ navijači ni najmanje nisu nedostajali na ovom događaju

 

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Najavljivana kao „povijesna“, bar s naše strane Dunava (i to samo u ovdašnjim malobrojnim medijima na hrvatskom) , prva utakmica fudbalskih reprezentacija Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Srbije (bolje rečeno Vojvodine) otišla je u istoriju i pre nego što je sudija Branimir Bradarić dao znak za izvođenje početnog udarca.

Naime, na stadion Nogometnog kluba „Vuteks – Sloga“ u Vukovaru u nedelju su došli tek oni od kojih se to iz različitih razloga i očekivalo: rodbina i prijatelji igrača domaće reprezentacije, rukovodstvo Srpskog narodnog vijeća i Hrvatskog nacionalnog vijeća, na čelu s Miloradom Pupovcem i Slavenom Bačićem, te pripadnici vukovarske policije, zaduženi za održavanje „javnog reda i mira“. Nigde, dakle, na intoniranju himni uoči početka utakmice ni predstavnika Hrvatskog nogometnog saveza (HNS), koji je u ovdašnjim medijima najavljen kao pokrovitelj utakmice; nigde ni nekoga iz Generalnog konzulata Srbije, koji je lociran upravo u tom gradu, a nigde ni župana Vukovarsko-srijemske županije Bože Galića niti gradonačelnika Ivana Penave da učesnicima susreta požele sreću i tako to. Umesto njih, ta čast u nedelju u podne pripala je njihovim nižerangiranim kolegama: predsedniku Gradskog vijeća Vukovara Igoru Gavriću i dožupanu Đorđu Ćurčiću.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Nije, kao što se iz rečenog da zaključiti, utakmici Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Vojvodine pažnju poklonilo ni lokalno stanovništvo. Istina, već od prvih poslepodnevnih sati na ulicama i po kafićima bilo je sve više ljudi obučenih u dresove hrvatske reprezentacije. Ali, one koja je tog dana igrala prvu utakmicu na Evropskom prvenstvu protiv Turske.

I ma koliko nabrojani izostanci najrečitije svedočili o iskrenosti političara kada mantraju kako su nacionalne manjine „mostovi koji spajaju“, budimo iskreni pa recimo da ni oni, kao niti „pravi“ navijači ni najmanje nisu nedostajali na ovom događaju. Naprotiv. Tu vrstu posla umesto njih odradili su, svako sa svoje strane, predstavnici dva nacionalna vijeća, pokazujući na taj način jedan od retkih primera da i politika na ovim prostorima ne mora nužno služiti za izazivanje konflikata.

Foto: Magločistač

Foto: Magločistač

Što se samih igrača tiče, recimo da je ova utakmica – koju je reprezentacija Hrvata iz Vojvodine dobila rezultatom 4:0 (golove dali Nebojša Skenderović, Bojan Ušumović, Nenad Vukoičić i Slaviša Stipančević) – poslužila kao pripremna za Evropsko prvenstvo nacionalnih manjina („Europeana“), koje će od 18. do 26. juna biti održano u Južnom Tirolu (Italija). To što u nedelju, iako je to takođe bio deo protokola, nisu zajednički odgledali utakmicu Hrvatska – Turska, ispraviće već ovih dana na zajedničkom putu do Južnog Tirola, gde će biti smešteni pod isti krov. Naime, kada već Fudbalski savez Srbije i Hrvatski nogometni savez ne pokazuju zanimanje za reprezentacije koju čine njihovi građani, pripadnici nacionalnih manjina u priču oko odlaska na „Europeanu“ je – kako smo neslužbeno saznali, a iz nama potpuno nepoznatih razloga – uskočio Milan Popović (u javnosti poznat i kao bivši muž Severine Vučković), pomažući i jedne i druge.

 

Zlatko Romić (Magločistač)

pecat1

 

 

 

[clear]

TAGOVI:
Sport

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.