Dr Dragana Pejović u Subotici: Prostitutke u Srbiji nevidljive, bez ljudskih prava i podrške porodice i sistema

Dr Dragana Pejović u Subotici: Prostitutke u Srbiji nevidljive, bez ljudskih prava i podrške porodice i sistema

Dr Dragana Pejović, foto: NJ/Magločistač

Objavio: Magločistač

07.11.2022

Kategorija: Društvo , Subotica

Istraživanje dr Dragane Pejović, advokatkinje iz Novog Sada i saradnice „Ženskih studija i istraživanja“, koje se pretežno bavi uličnom prostitucijom i tretmanom žena u prostituciji u pravosuđu, pokazalo je da su mnoge od njih zapravo žrtve svojih porodica, „jer žene usled nedostatka novca, od strane muških članova porodice, neretko budu jednostavno gurnute u prostituciju“.

Foto: NJ/Magločistač

„Retko se pri tom primenjuje fizička sila. To su izuzetno suptilne metode – njima se na neki način nameće uloga hraniteljke porodice, a što je najstrašnije, te žene prihvataju tu ulogu i smatraju da su heroine koje će ulaskom u prostituciju steći materijalna sredstva za izdržavanje porodice“, navodi Pejović u razgovoru za portal Magločistač.

Otud, dodaje ona, ne iznenađuje činjenica da su mnogim ženama zapravo muški članovi porodice podvodači.

„Ako nije otac, brat, onda je to momak ili bračni partner koji je gura u prostituciju, a on živi od sredstava koja ona zarađuje. Pristanak da žena uđe u prostituciju se uopšte ne problematizuje dovoljno u Srbiji jer, kada se počne dublje istraživati, vidi se da se ne može govoriti o tome da je žena baš pristala na ovakvu okolnost, a to se dešava jer drugog izbora nema. To je izbor bez izbora“, objašnjava dr Pejović.

Foto: NJ/Magločistač

Problem su, prema njenim rečima, i filmovi poput „Zgodne žene“, gde se romantizuje prostitucija, kao i fotografije na kojima se prikazuju nasmejane žene koje čekaju korisnike, dok same žene koje su u prostituciji kažu da je prostitucija „dobrovoljno ropstvo“.

Ona posebno naglašava da identitet prostitutke “guta” te žene, kojima su sva prava ugrožena, a naročito pravo na dostojanstvo, i pravo na nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta koje bi trebalo da štiti Ustav:

„One trpe nasilje od porodice – ukoliko je porodica doprinela ulasku u prostituciju, od korisnika, od policije, kao i od podvodača”.

Prema Zakonu o javnom redu i miru, prostitucija se tretira kao prekršaj, za šta se one kažnjavaju, a izrečena kazna je najčešće odlazak u zatvor jer nemaju mogućnosti da plate kaznu“, objašnjava Pejović, dodajući da su gotovo stalno jedne iste žene prisutne u sudovima.

„Reč je o krugu žena među kojima ima dosta samohranih majki, one su neobrazovane, bez novca, ili žene koje imaju nekog bolesnog u porodici. Mnoge od njih koriste i psihoaktivne supstance jer očito ne mogu izdržati svakodnevicu bez tih sredstava“, ocenjuje dr Pejović.

Foto: NJ/Magločistač

Na pitanje da li su neke od žena uspele da izađu iz prostitucije i da započnu novi život, Pejović kaže da se to, kada je u pitanju ulična prostitucija, gotovo nikada ne dešava.

„Bilo je slučajeva da žena hoće da napusti nasilnika, ali ona najčešće nema dovoljno materijalnih mogućnosti da se osamostali, pa i ako izađe – to nije trajno“, ističe ona.

Knjiga dr Dragane Pejović pod nazivom „Položaj žena u prostituciji u Srbiji“ objavljena je ove godine u izdanju Zavoda za ravnopravnost polova.

Razgovor u Savremenoj galeriji Subotica je održan u okviru edukativnog visokoškolskog obrazovnog programa „Ženske studije u Subotici“ koji vodi koordinatorka programa dr Margareta Bašaragin.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.