Udruženja MS “Mala Bačka” na sportskom danu okupilo 50 osoba sa invaliditetom: Uključivanjem u aktivnosti do senzibilizacije društva

Udruženja MS “Mala Bačka” na sportskom danu okupilo 50 osoba sa invaliditetom: Uključivanjem u aktivnosti do senzibilizacije društva

Foto: MS/Magločistač

26.05.2023

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv multiple skleroze (MS), Udruženje MS “Mala Bačka” iz Bačke Topole je u četvrtak, 25. maja, organizovalo tradicionalni sportski dan kojem su pored ovog, prisustvovali i članovi Udruženja za zaštitu majki i dece “Izida” iz Feketića, kao i Humanitarnog društva „Bethesda” iz Bačke Topole.

Na ovaj način je uz druženje kroz sportske discipline u dvorištu “Male Bačke” učestvolao 50 osoba sa invaliditetom i njihovih pratioca.

“Organizovali smo sportsko takmičenje u bacanju pločica, pikado, boćanje, a najboljima sleduju diplome i medalje. Ovde pre svega mislim na decu, zbog čega uvek i zovemo ‘Izidu’ i ‘Bethesdu’, čija deca rado učestvuju u ovim našim takmičenjima”, rekla je Devija Turbić, sekretarka Udruženja MS “Mala Bačka”.

“Mala Bačka” je, kako kaže, kao jedno od vodećih udruženja u Vojvodini, prepoznala važnost druženja i održavanja kontakata sa drugim srodnim udruženjima, pa susrete neguju sa velikim brojem organizacija sa područja Vojvodine, Hrvatske, Mađarske.

“Svuda nas ima. Učestvujemo u sadnji stabala, imamo svoj štand na sajmu ‘Top-Expo’, organizujemo Dan tolerancije koji okuplja veliki broj udruženja iz susednih zemalja. Ja sam vrlo ponosna na nas. Od 14 udruženja u Vojvodini, mi smo treći po kvalitetnom radu“, ističe Devija Turbić.

Devija Turbić, foto: MS/Magločistač

A da je zaista tako, potvrđuju i gosti.

Aniko Huber Varmuža, defektološkinja i stručna radnica u Humanitarnom društvu “Bethesda”, rekla je da uvek sa posebnom radošću dolaze na sportski dan “Male Bačke”.

“Sa ‘Malom Bačkom’ više godina sarađujemo i redovno dolazimo na  ovaj sportski susret. Ovo je jedno od najznačajnijih dešavanja u toku godine u kojima učestvujemo, što se tiče naših korisnika. Uvek se radujemo i drago nam je kad možemo da izađemo iz okvira našeg boravka i da budemo deo našeg društva”, rekla je Huber Varmuža.

Aniko Huber Varmuža, foto: MS/Magločistač

I članovi udruženja “Izida” iz Feketića kažu da je kraj maja za njih posebna radost:

“Uvek se radujemo kraju maja jer znamo da nam predstoji ovo gostovanje jednom godišnje u ‘Maloj Bačkoj’. Baš budemo srećni, korisnici su radi da igraju ove sportske igre. Takođe, domaćinu, po običaju, donesemo cveće koje mi uzgajamo u ‘Izidi’, kroz našu radionicu vrtlarstva u kojoj učestvuju svi naši korisnici”, rekla je za Magločistač Bojana Bogdanović Banatski, psihološkinja i stručna radnica u “Izidi”.

I ove godine na Međunarodni dan borbe protiv MS, fontana na Manifestacionom trgu u Bačkoj Topoli, svetleće narandžasto u znak podrške svima koji se bore sa “bolešću sa sto lica”.

Foto: MS/Magločistač

“Podjednako je važno da se osobe sa invaliditetom druže međusobno, kao i sa ljudima koji nemaju invaliditet”

Prepoznajući značaj druženja i učešća u različitim aktivnostima, kroz razgovore sa predstavnicima tri udruženja, analizirali smo i ponudu društvenih sadžaja mimo udruženja, a koja je dostupna i osobama sa invaliditetom.

“Nisam baš sigurna da osobe sa invaliditetom imaju na raspolaganju neki zavidan broj dešavanja u kojima mogu da učestvuju. Međutim, to dosta zavisi i od porodica iz kojih potiču. Postoje zatvorenije porodice, koje se ni same ne angažuju da povedu negde svoju decu ili štićenike. Dakle, osim udruženja, jako je retko da mogu negde da učestvuju“, smatra psihološkinja, Bojana Bogdanović Banatski, i dodaje:

“Ponekad se i ja začudim koliko ima porodica sa osobom sa invaliditetom, koje su zatvorene u okviru svojih dvorišta. Mi u našem udruženju zato pozivamo na lične razgovore na temu korisnosti društvenog uključivanja, zatim imamo izlaske, festivale, učestvujemo u raznim manifestacijama, pa onda kad porodica vidi koliko su naši štićenici srećni što učestvuju negde, i to takođe može da bude motivacija”.

Bojana Bogdanović Banatski, foto: MS/Magločistač

“Izidina” psihološkinja smatra da je podjednako važno da se osobe sa invaliditetom druže međusobno, kao i sa ljudima koji nemaju invaliditet.

“Bitno im je da budu svesni da nisu sami, dok u društvu zajednice razvijaju svest o prihvaćenosti njih kao različitih. Tako da je veoma bitno i jedno i drugo. Mi smo prošle godine obeležavali 20 godina rada i celo leto su nam dolazili gosti i svi su bili jako srećni, osetila se ta pozitivna energija među njima”, naglašava psihološkinja Bogdanović Banatski.

“Uključivanje osoba sa invaliditetom je jedini način da se društvo senzibiliše”

Aniko Huber Varmuža, defektološkinja i stručna radnica u Humanitarnom društvu “Bethesda”, smatra da su fizičke barijere manja prepreka za socijalizaciju osoba sa invaliditetiom od onih koje mogu da stvore zatvorene porodice.

“Sve zavisi od porodice. Imamo mogućnosti, možemo otići i u biblioteku, muzej, crkve, na izložbe i manifestacije. Ako objekat ima betonske barijere, ljudi nam pomognu. Što se tiče našeg udruženja, mi idemo svuda i mogu reći da nam se raduju i da imamo prijatelje svuda”, kaže Huber Varmuža, i nastavlja:

“Što se tiče porodičnog života i dešavanja u gradu, to sve zavisi koliko je porodica otvorena. Ranije se osobe sa invaliditetom nisu prihvatale u društvu kao sada, pa je nekim porodicama i dalje teško da shvate da su dobrodošli na javna dešavanja”.

Sa druge strane, smatra stručna radnica “Bethesde”, uključivanje osoba sa invaliditetom u društveni život zajednice je višestruko važno.

“To je jedini način da se zajednica senzibiliše. Svi imamo odgovornost da radimo na tome. Sa druge strane, osobe sa invaliditetom imaju pravo na normalan život, na kulturni život, na ljudske odnose, slobodno vreme i prijateljstva. Svi treba da se trudimo da oni mogu da ostvare ta svoja prava”, zaključuje Aniko Huber Varmuža.

Svetski dan borbe protiv multiple skleroze obeležava se 30. maja, a ustanovila ga je 2009. godine Međunarodna MS federacija kako bi se formirala globalna MS zajednica radi podizanja svesti i stvaranja kampanja za poboljšanje kvaliteta života sa ovom bolešću.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.