U bačkotopolskom Muzeju predstavljen Katalog “70 godina Umetničke kolonije Bačka Topola”

U bačkotopolskom Muzeju predstavljen Katalog “70 godina Umetničke kolonije Bačka Topola”

Foto: MS/Magločistač

17.05.2024

Kategorija: Bačka Topola , Kultura

Obeležavanje sedam decenija rada Umetničke kolonije Bačka Topola, krunisano je u četvrtak, 16. maja istoimenim katalogom, koji je predstavljen u bačkotopolskom Muzeju – mestu gde je od decembra prošle godine izložen i kroz retrospektivnu izložbu predstavljen sažetak dosadašnjeg rada Kolonije, kustosa Adriana Klaja.

Foto: MS/Magločistač

Autori Kataloga “70 godina Umetničke kolonije Bačka Topola”, istoričarka umetnosti Olga Kovačev Ninkov i rukovodilac Umetničke kolonije Bačka Topola Adrijan Klajo, ukoričili su u ovo izdanje tekstualne i fotografske zapise sa otvaranja decembarske izložbe.

Oni su istakli da katalog predstavlja prvi presek načinjen nakon 50 godina, na šta su posebno ponosni, ali i momenat kada Kolonija polazi neki drugim putem.

“Ovde smo saželi najinteresantnije momente, pa je ovaj katalog kao kruna same izložbe. Mislim da je u istoriji Kolonije ovo jedan ozbiljan korak. Na neki način se nastavlja istorija, ali je ovo ipak nešto potpuno drugo. Jako smo ponosni na sve ovo što smo zajedno uradili”, rekao je Klajo.

Adrijan Klajo, foto: MS/Magločistač

On je najavio da će ovaj jubilej, kao rukovodilac Kolonije, iskoristiti kako bi je preusmerio u neke nove tokove.

“Malo ćemo da menjamo tradiciju i kada su u pitanju teme kojima ćemo se u buduće baviti na Koloniji, jer smatramo da taj put kojim smo dosad išli više nije tako validan. Od sada ćemo se više fokusirati na razgovore, neće biti konkretnog stvaranja, jer mislim da sada nema ni uslova niti sredstava za to. Bitno je da sada stanemo i napravimo jedan aktivan presek i da porazgovaramo o tome kako dalje”, ocenio je Klajo.

Koautorka kataloga, Olga Kovačev Ninkov, za Magločistač ističe da je kroz ceo koncept dobila poruku da je reč o značajnom jubileju i značajnom radu umetnika, ali je naglasila da je Klajov doprinos Koloniji jednako važan.

Olga Kovačev Ninkov, foto: MS/Magločistač

“Ovaj katalog je nastavak Ipačevog kataloga izdatog povodom 20 godina rada Kolonije. Tekstura korica je ista, samo je boja drugačija, savremena. Jako je bitno da je autor izložbe i celog ovog koncepta, Adrian Klajo, nama i budućim generacijama poručio da su ovih 70 godina važne, a ja isto tako mislim da je njegov rad veoma značajan”, istakla je Kovačev Ninkov.

On, kao jedan mladi rukovodilac Kolonije, dodaje, vidi neke stvari koje drugi ne vide, i uspeva to i da pokaže.

“Uspeo je da za ovu izložbu iz jednog velikog rudnika zlata koji se nalazi u 70 bogatih godina Kolonije, otvori kapiju tog rudnika nakon više decenija i izvuče i prikaže suštinu i srž ove Umetničke kolonije”, smatra Kovačev Ninkov.

Izražavajući nadu da će zajednica prepoznati i podržati njegov rad, Olga Kovačev Ninkov je pored “Male sinteze” koja nosi posebnu vrednost u postavci, izdvojila i kratke dokumentarne filmove u crno-beloj tehnici autora Jožefa Egrija, koji se vide prvi put i gde su prikazani Milan Konjević, Torok Šandor i drugi stvaraoci kako slikaju u Bačkoj Topoli.

Foto: MS/Magločistač

Povodom Noći muzeja, Muzej opštine Bačka Topola poziva publiku 18. maja, od 18 do 21 časova na gledanje filmskih snimaka.

“Gledaoci će moći da urone u višečasovni dokumentarni materijal retrospektivne izložbe pod nazivom ’70 godina Umetničke kolonije Bačka Topola’. Snimci Jožefa Egrija daju uvid u ozbiljan umetnički rad i vesele trenutke umetnika Umetničke kolonije Bačka Topola, podsećajući na period procvata kolonije i vraćajući gledaoca u duh i atmosferu bogatih dešavanja nekadašnje Art Galerije”, navode u Muzeju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.