U Bačkoj Topoli za popis poljoprivrede prijavljeno 56 kandidata: Naknada do 700 dinara po popisanom gazdinstvu

U Bačkoj Topoli za popis poljoprivrede prijavljeno 56 kandidata: Naknada do 700 dinara po popisanom gazdinstvu

Foto: NJ/Magločistač (arhiva)

23.08.2023

Kategorija: Bačka Topola , Privreda

Na zvaničnom portalu Opštine Bačka Topola, jutros je objavljena rang-lista popisivača, koja predstavlja prvu fazu selekcije kandidata koji su se prijavili za posao popisivača poljoprivrednih gazdinstava na teritoriji cele opštine.

Na spisku se nalazi ukupno 56 kandidata koji će, kako se navodi, biti pozvani na intervju i predaju dokumentacije, odnosno koji će ući u drugi krug selekcije.

Prema informacijama sa sajta Popisa, preliminarna lista kandidata koji će biti pozvani na obuku, biće objavljena 1. septembra.

Nakon objavljenog intervjua sa kandidatima, izvršiće se rangiranje prema bodovima ostvarenim prilikom prijave i na intervjuu, a potom će uslediti i konačna selekcija kandidata po osnovu uspeha ostvarenog na obuci.

Kako je ranije najavljeno, na popisu poljoprivrede, koji će na teritoriji Republike Srbije biti sproveden od 1. oktobra do 15. decembra 2023. godine, biće angažovano oko tri hiljade popisivača, uz još blizu hiljadu drugih aktera.

Popisivači će biti angažovani ugovorom o privremenim i povremenim poslovima za nezaposlena lica, odnosno ugovorom o dopunskom radu za lica zaposlena sa punim radnim vremenom kod drugog poslodavca.

Njihov zadatak će biti da popišu poljoprivredna gazdinstva prema dodeljenom adresaru i da dobijene podatke unesu u elektronski upitnik, a visina naknade za ispravno popunjene kompletne upitnike iznosi 600 dinara po tačno popunjenom upitniku, kao i po 100 dinara za svaki popunjen set dodatnih pitanja.

Pored toga, biće plaćeni i svi realni putni troškovi popisivača za prisustvovanje obuci i za rad na terenu, kao i nadokanada za korišćenje mobilnog telefona i interneta od 2.500 dinara.

Popisom poljoprivrede 2023. godine biće obuhvaćena poljoprivredna gazdinstva, porodična poljoprivredna gazdinstva, kao i nosioci poljoprivrednih gazdinstava koji su upisani u registar poljoprivrednih gazdinstava.

Poslednji popis poljoprivrede sporoveden je 2012. godine, a njegovi rezultati su objavljivani sukcesivno do kraja 2015, da bi 2018. godine bila sprovedena i Anketa o strukturi poljoprivrednih gazdinstava.

Rezultati te ankete, koji su ujedno i poslednji zvanični podaci dobijeni na osnovu istraživanja, govore da je u Srbiji bilo 565.000 poljoprivrednih gazdinstava, od čega je preko 500 hiljada porodičnih, dok su svega 1.645 bila gazdinstva pravnih lica i preduzetnika.

Anketa 2018. godine je pokazala i da je ukupni prosečni godišnji neto prihod gazdinstva u Srbiji bio 8.610 evra, što je četiri puta manje od proseka u Evropskoj Uniji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.