Svetski dan borbe protiv raka, 4. februar, u senci epidemije malignih oboljenja u Srbiji

Svetski dan borbe protiv raka, 4. februar, u senci epidemije malignih oboljenja u Srbiji

Izvor: Pixabay.com

04.02.2022

Kategorija: Bačka Topola

Prema međunarodnom Kalendaru zdravlja, 4. februara se obeležava kao Svetski dan borbe protiv raka. Cilj ovogodišnje kampanje, koju je pokrenulo Međunarodno udruženje za borbu protiv raka, jeste smanjenje prepreka u pristupu preventivnim uslugama, dijagnostici, lečenju i nezi obolelih od raka.

Da je prevencija ključni mehanizam borbe protiv ove bolesti, poruka je koja se od strane stručnjaka šalje godinama unazad, a baš za preventivne preglede pacijenti su, zbog epidemije korona virusa, najviše ostali uskraćeni, pa se sve učestalije priča o zahuktavanju epidemije malignih obolenja.

Ovu procenu za Magločistač potvrđuje i predsednik Međuopštinskog društva za borbu protiv raka Bačka Topola – Mali Iđoš, dr Šandor Tot Išasegi.

dr Šandor Tot Išasegi, izvor: privatna arhiva

Naime, preventivni pregledi su se u Bačkoj Topoli redovno organizovali od 2014. godine za ciljanu populaciju u vidu mamografskog skrininga raka dojke za žene, i tzv. FOB testa na rak debelog creva za muškarce.

Međutim, epidemija korona virusa je ove akcije zaustavila, kao i manifestacije poput karavana zdravlja koje su omogućavale različite vidove prevencije, dok su podaci o broju pregledanih za šestogodišnji period ostali nedostupni.

Centralna zdravstvena ustanova u bačkotopolskoj opštini je Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži”, koji ima 15 ogranaka u vidu ambulanti po razuđenim selima, u kojima su određenim danima u nedelji stanovništvu dostupni lekari opšte prakse. Ukoliko kod pacijenta posumnjaju na malignitet, oni ga upućuju najpre u Dom zdravlja, gde se vrše ultrazvučni i rentgenski pregledi, kao i laboratorijske analize. Za svu dalju dijagnostiku pacijenti moraju biti upućeni iz lokalnog Doma zdravlja u Opštu bolnicu u Subotici, a na to se čeka.

Čeka se po mesec ili dva na termin za kontrolni ultrazvučni pregled i u Domu zdravlja ako se ne radi o hitnom slučaju, dok se za brzo reagovanje u urgentim situacijama izdaje hitan uput koji važi 24 sata. Tako dr Tot Išasegija, koji kao lekar opšte prakse radi u seoskoj ambulanti u naselju Bajša, navodi pozitivan primer od pre tri meseca, kada mu se pacijentkinja javila zbog tegoba u dojci, da bi danas već bila pri kraju hemioterapije.

U Srbiji je, kaže sagovornik Magločistača dalje, smrtnost od malignih bolesti druga po zastupljenosti, dok se u razvijenijim zemljama, zahvaljujući napretku medicine, iste te bolesti sve više tretiraju kao hronične.

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), u svetu svake godine od nekog oblika raka oboli 19,3 miliona ljudi, dok se 30-50% dijagnoza može sprečiti usvajanjem zdravih životnih navika, redovnim skrining pregledima, ranim otkrivanjem i blagovremenim lečenjem. SZO navodi i da će do 2030. godine 75% svih prevremenih smrtnih ishoda od kancera u svetu i dalje biti zabeleženo u nerazvijenim i srednje razvijenim zemljama, u koje se ubraja i Srbija.

Kako bi i Srbija bila bar korak bliže takvoj perspektivi, dr Tot Išasegi ocenjuje kao izvanredno uvođenje mogućnosti vakcinacije protiv HPV-a, za koju je iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje najavljeno da će mladima uzrasta od 9 do 19 godina biti dostupna besplatno, tim pre što su, kaže, dva tipa HPV virusa uzročnici gotovo svih kancera grlića materice, a Srbija je druga zemlja po smrtnosti od ove bolesti u Evropi – to pokazuje istraživanje Udruženja onkologa i ginekologa Srbije.

Kod nas se, međutim, izuzetno malo govori i zna o važnosti ove vakcine, ocenjuje Tot Išasei, s obzirom na podatak Svetske zdravstvene organizacije da gotovo 80 odsto ljudi bude izloženo HPV-u do 25. godine.

Kao drugu vakcinu o kojoj se malo zna, a koja od malignih obolenja indirektno štiti jetru, on izdvaja vakcinu protiv hepatitisa B, koja je uvrštena u kalendar obavezne vakcinacije, i daje se novorođenčadima još u porodilištu.

Međuopštinsko društvo za borbu protiv raka Bačka Topola – Mali Iđoš osnovano je kao nevladina, neprofitna organizacija 1976. godine sa ciljem široke borbe protiv malignih oboljenja i pružanja psihosocijalne podrške lečenima i njihovim porodicama. Proteklih godina, članovi ovog udruženja su učestvovali u raznim tematskim manifestacijama i programima, organizovali su više stručnih predavanja, lekarskih pregleda i savetovanja koja se odnose na pravilnu ishranu i zdrav stil života. Udruženje je član Saveza društava Vojvodine za borbu protiv raka, Nacionalne asocijacije lečenih od raka i Vojvođanske asocijacije lečenih od raka, a povezano je i sa Svetskom ligom za borbu protiv raka, kao i sa Udruženjem obolelih od raka Evrope.

Na pitanje o zvaničnom stavu lekara u Srbiji vezano za vakcinaciju obolelih od raka nekom od vakcina protiv korona virusa, dr Šandor Tot Išasegi kaže da zvaničnog stava i dalje nema. Međutim, navodi mišljenje lekara iz susedne Mađarske gde je procena da, ukoliko je pacijent zdravstveno sposoban da primi hemioterapiju, onda može da primi i vakcinu protiv korone.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.