Ogroman požar zahvatio delove lovišta Žednika, Malog Beograda i Karađorđeva

Ogroman požar zahvatio delove lovišta Žednika, Malog Beograda i Karađorđeva

Foto: Goran Beslać

26.03.2022

Kategorija: Bačka Topola

Nemarom za sada nepoznatog lica, u petak oko podneva ogroman požar je “progutao” deo lovišta uz Bačkotopolsko jezero, na mestu graničenja područja Žednika, Malog Beograda i Karađorđeva. Kako se sumnja, požar je krenuo iz jednog žedničkog atara, nakon čega se otrgao kontroli i zahvatio rastinje i trsku uz jezero, a potom i stabla. Povređenih u požaru nije bilo, a šteta naneta prirodi je velika.

“Nije prvi put da nam se ovo dešava. Skoro svakog proleća viđamo sličan scenario. Ovaj put je izbio požar velikih razmera, zahvatio je srce lovišta i teren kojim gazduje Žednik, Mali Beograd i Karađorđevo. Nikakva korist onome ko je to učinio, a šteta koja je pričinjena lovcima i prirodi je ogromna. Sve ovo se desilo u sred lovostaja, kada divlje svinje imaju malu prasad, kada fazani leže na jajima, kada ima malih zečeva. Za sad još ne znamo da li je nešto stradalo od divljači. Od ovog dela lovišta ostalo je samo zgarište“, kaže s ogorčenjem za Magločistač Goran Beslać, član Upravnog odbora Udruženja lovaca “Karađorđevo”.

Požar je više sati gasilo pet vatrogasnih ekipa iz Bačke Topole, Malog Iđoša i Stare Moravice, a procenjuje se da je izgorelo oko 30 hektara lovne površine. Crn i gust dim video se čak i iz pravca Subotice, dok je Bačkom Topolom leteo trščani pepeo.

Foto: Goran Beslać

“Dan ranije smo našli uginule zečeve i jednog srndaća, koji su stradali od posledica prekomerne upotrebe hemije na poljima. Sada nas je zahvatio i požar. Stalno se borimo sa neodgovornim ljudima, ali nećemo se predati. Zahvalio bih se vatrogasnom društvu koje je sa pet vozila učestvovalo u gašenju ovog požara na jako nepristupačnom terenu. Apelujemo ujedno na sve građane, da ne pale travu pored puta, da ne pale trsku, ni žetvene ostatke”, poručuje Beslać.

Takođe, i iz Opštinskog štaba za vanredne situacije Opštine Bačka Topola, upućuju apel građanima da ne pale biljne ostatake na otvorenom, uz podsećanje da se na taj način ubijaju svi živi organizmi zemljišta koji imaju ulogu u ishrani biljaka. Takođe, ističu iz Štaba, prilikom paljenja se razvija velika količina dima koju vetar nosi prema saobraćajnim putevima i na taj način se ugrožavaju učesnici u saobraćaju usled smanjene vidljivosti prouzrokovane gustim dimom.

Foto: Goran Beslać

Kazne za nepridržavanje posebnih mera zaštite strnih useva od požara kreću se za pravna lica od 300.000 do 1.000.000 dinara, a za fizička lica 10.000 dinara. Osim novčanih kazni, onaj ko izazove požar gubi i pravo da konkuriše za sredstva za podsticanje razvoja poljoprivrede na određeni period. Takođe, lice koje na otvorenom prostoru i spaljivanjem biljnih ostataka izazove požar, dužno je da vatrogasno-spasilačkoj jedinici nadoknadi troškove intervencije, u skladu s posebnim propisom.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.