O priručniku “Kako izveštavati o mentalnom zdravlju” danas u bačkotopolskoj biblioteci “Eržebet Juhas”

O priručniku “Kako izveštavati o mentalnom zdravlju” danas u bačkotopolskoj biblioteci “Eržebet Juhas”

Biblioteka "Eržebet Juhas", foto: MS/Magločiszač

10.10.2023

Kategorija: Bačka Topola

Povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, koji se obeležava 10. oktobra, danas će u  potkrovlju bačkotopolske Biblioteke “Eržebet Juhas” biti predstavljen priručnik namenjen novinarima i novinarkama “Kako izveštavati o mentalnom zdravlju”, autora Stefana Janjića i Milice Lazić. 

“Ovaj vodič može poslužiti kao odgovor na pitanje o čemu je osobama sa psihološkim problemima važno da se piše u medijima kada je tema mentalnog zdravlja u pitanju, koje informacije smatraju korisnim za sebe i svoje najbliže okruženje i kako im mediji mogu pomoći da dobiju bolju podršku kako u zajednici, tako i u brizi o njihovom blagostanju na sistemskom nivou”, objašnjava Stefan Janjić.

Kako on navodi, osobe sa problemima u psihosocijalnom funkcionisanju često se suočavaju sa brojnim predrasudama i stereotipima koji neretko vode ka socijalnom izopštavanju i izolaciji.

“Negativna vrednovanja, omalovažavanja i drugi vidovi diskriminacije osoba sa psihološkim problemima doprinose smanjenju kvaliteta njihovog života, otežanom traženju stručne podrške, doživljaju usamljenosti i izopštenosti, kao i otežanom oporavku”, navodi jedan od autora.

Promocija naslova “Kako izveštavati o mentalnom zdravlju” počeće u 17 sati, a ulaz je slobodan za sve zainteresovane.

Urednica priručnika, dr Milica Lazić, naučna je saradnica na Odseku za psihologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, dok je autor, Stefan Janjić, doc. dr na Odseku za medijske studije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.