Foto: MS/Magločistač
Zajedničkim naporima i ulaganjima nevladinih organizacija, građana i institucija, veliki broj barijera za osobe sa invaliditetom u Bačkoj Topoli danas jeste srušen, ali je to oblast na kojoj u kontinuitetu treba da se radi, ocenio je danas, povodom obeležavanja Svetskog dana multiple skleroze, Paul Nješe, predsednik Udruženja “Mala Bačka”.
Ovo udruženje je danas domaćin centralne manifestacije obeležavanja Svetskog dana multiple skleroze, kojoj je prisustvovalo blizu 90 članova različitih udruženja koja okupljaju osobe sa invaliditetom širom Vojvodine.
U okviru kampanje “Srbija bez barijera”, a pod motoom “Zajedništvo je naša snaga”, ovom prilikom je skrenuta pažnja javnosti na ciljeve i značaj ovakvih manifestacija, ali i na podizanje svesti o MS-u i pružanju podrške osobama koje žive sa ovom bolešću.
Udruženje “Mala Bačka” broji 46 članova sa MS dijagnozom, uglavnom iz Bačke Topole i Malog Iđoša, a prema rečima predsednika te nevladine rganizacije, Paula Nješea, ima ih još nekoliko koji nisu u udruženju.
Tako procenjuje da je u bačkotopolskoj i maloiđoškoj opštini blizu 60 osoba sa ovom dijanozom.
Istovremeno je, kako Nješe dodaje, na nivou države Srbije evidentirano oko 9.000 MS pacijenata, a prema nezvaničnim podacima, ta cifra dostiže 12.000.
“Ako pogledamo da je pre 2020. godine terapiju dobijalo tek 10 do 12 posto obolelih, a da je danas ta cifra uvođenjem inovativne terapije premašena 40 odsto, onda možemo da govorimo o napretku u položaju osoba sa MS u Srbiji”, ocenio je Nješe.
Međutim, dodaje on, i dalje se po ovom pitanju kaska za zemljama Evropske unije, gde su organizacije u nastojanju da svako ko dobije dijagnozu multiple skleroze – dobije i odgovarajuću terapiju.
“Znamo da su ti lekovi jako skupi i imamo razumevanja, ali i država ima razumevanja za nas, pa svedočimo da svake godine sve više izdvaja za lekove koji su nama potrebni”, rekao je Nješe.
Društvo “Mala Bačka” aktivno je 17 godina i, kako ocenjuje njegov predsednik, trudili su se da i sami svojim aktivnostima doprinesu generalno boljem položaju osoba sa invalidtetom u lokalnoj zajednici.
“Dosta smo barijera otklonili. Naravno da ima još da se radi, ali imali smo uvek i razumevanje lokalne samouprave, pa na većini javnih objekata sada imamo rampe, imamo kod većih pešačkih prelaza spuštene ivičnjake i prilaze koje možemo i mi da koristimo. Svake godine se uradi nešto za osobe sa invalitetom i u Bačkoj Topoli”, izdvaja Nješe.
Na otklanjanju barijera treba da se radi konstantno, smatra on, a kao oblast na koju bi u tom smislu stavio akcenat izdvaja – efikasnije zdravstvo:
“To nije situacija samo u Topoli, već na nivou cele Srbije. Zdravstvo nam malo kaska i imamo problema sa listama čekanja i dostupnosti sprecijalista. Međutim, mislim da je to problem trenutno za sve pacijente u Srbiji, a ne samo za obolele od multiple skleroze ili za osobe sa invaliditetom”.
Prilikom otvaranja današnje manifestacije, predstavnica lokalne samouprave, Helena Mesaroš, istakla je da su okupljanja slična današnjem za građane i edukativnog karaktera.
“Ako, osim solidarnosti, danas nešto možemo da naučimo, jeste to da je čovek čoveku uvek čovek. Vaša borba je naša inspiracija, a mi smo uvek tu za vas. Hvala vam na svemu što činite i za svakodnevnu borbu koju vodite, na osnovu koje mi učimo od vas i to je, znam, velika odgovornost za vas”, poručila je Mesaroš.
Zorana Budak, predsednica Društva multiple skleroze Vojvodine, koja u svom sastavu ima 14 organizacija, nagalasila je da ovakvi skupovi imaju zadatak da se osobe koje nose MS dijagnozu ne zaustave.
“Multipla skleroza je bolest sa hiljadu lica i o njoj je vrlo nezahvalno govoriti. Jedino što je zajedničko za sve nas obolele od MS-a jeste to što nas je ova bolest usporila. Ali upravo zbog toga postoje naša udruženja i ovakva događanja – da nas ona ne bi i zaustavila”, rekla je Budak.
S obzirom na to da je boja multiple skleroze narandžasta, okupljeni na trgu u Bačkoj Topoli su na kraju današnje manifestacije u nebo pustili balone u toj boji, dok je najavljeno da će tokom cele nedelje fontana na trgu svetleti takođe samo u narandžastoj boji.
U okviru današnje manifestacije, okupljeni su imali i sportske takmičarske aktivnosti, stručnu promociju značaja fizikalne terapije, kao i kreativnu radionicu uz druženje.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.