Koliko još puta Bačkotopolčani treba da spavaju do prskanja komaraca?

Koliko još puta Bačkotopolčani treba da spavaju do prskanja komaraca?

Foto: MS/Magločistač

20.06.2023

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Iako je u pojedinim gradovima i opštinama Srbije tretiranje komaraca počelo još u drugoj polovini maja, stanovnici Bačke Topole moraće još neko vreme ličnim raspoloživim “oružjem” da se bore protiv ovih agresivnih krvopija, jer je ovdašnja praksa da se oni tretiraju krajem juna ili čak početkom jula.

Naime, premda je postupak javne nabavke vredan 3,6 miliona dinara, koji se odnosi na suzbijanje komaraca u bačkotopolskoj opštini, zaključen još 27. marta, naručilac ovog posla, Opština Bačka Topola, po čijem nalogu se tretman vrši, procenjuje da još nije vreme za akciju.

“Kao i svake godine, nadležno preduzeće će krajem juna ili početkom jula obaviti tretman suzbijanja komaraca. Tačno vreme zavisiće od vremenskih uslova, jer je važno da se tretman odvija u idealnim uslovima kako bi suzbijanje komaraca bilo efikasnije”, navode iz Opštine za Magločistač.

A kada će biti pravi momenat pitali smo jednog od dva odabrana ponuđača, “Oris” d.o.o. iz Sombora, koji će zajedno sa firmom “Delco” iz Petrovaradina odrasle forme komaraca tretirati, kako kažu, čim dobiju nalog Opštine.

“Termin tretiranja komaraca se određuje na osnovu više varijabilnih parametara: biološki razvoj komaraca, brojnost populacije, hidrometeorološki uslovi i planirani obim sprovođenja suzbijanja komaraca. Vršiće se avio-tretman odraslih komaraca u naseljenim mestima na teritoriji Opštine Bačka Topola, po izdavanju naloga Opštinske uprave”, kaže za Magločistač Srđan Ogrizović iz “Orisa”.

Foto: MS/Magločistač

Prema pisanju lokalnih medija iz susednih gradova i opština, komarci su već tretirani, na primer, u Kuli i Malom Iđošu, dok je na području Subotice tretman ovih insekata u toku.

Kako preciziraju u “Orisu”, iz Bačke Topole su dobili najavu da se prskanje planira između 26. juna i 5. jula, te da, premda postoji mogućnost pomeranja termina na ranije, raspoloživih termina nema:

“Uopšteno postoji način da se tretman obavi ranije, odnosno da se termin tretmana pomeri. Međutim, zbog okvirnog dogovora oko termina tretmana, kao i obavljanja monitoringa odraslih komaraca ove sedmice i rezervisanih kapaciteta aviona ‘JAT privredna avijacija’, trenutno ostaje gore navedeni termin”, kaže Ogrizović.

“Oris”: Mnogo padavina je stvorilo uslove za razvoj većeg broja komaraca

Iako se građani i građanke poslednje dve nedelje žale na povećan broj komaraca koji, kako se čini, više ne biraju ni doba dana, niti odgovarajuće područje, već su aktivni svuda i dvadesetčetiri sata dnevno, iz “Orisa” kažu da se po pitanju komaraca ne dešava ništa alarmantno.

Meteorološki gledano, objašnjavaju dalje, godine možemo podeliti na sušne i vlažne, a tekuća pripada drugoj kategoriji, dok smo nekoliko proteklih imali sušu koja komarcima ne pogoduje.

“Tekuća godina ni po čemu nije specifična. Nisu se pojavile specifične ili nove vrste komaraca. Ove godine je, međutim, topli period započeo sa mnogo padavina, što je stvorilo uslove za razvitak većeg broja komaraca nego prethodnih nekoliko godina, te se komarci ove godine pojavljuju u većem broju”, objašnjava Ogrizović.

“Dobro jutro. Hajde, budite oštri po pitanju prskanja komaraca, ali ne ‘adrenalinom’ ili nekim drugim sredstvom za podizanje raspoloženja, već nečim što će da ih pobije.”

05.54 časova izjutra, čitateljka Magločistača, Tijana

A kada građani i građanke dočekaju dan tretiranja komaraca, biće izloženi još agresivnijem nasrtanju komaraca. Ovakva pojava je, kažu u “Orisu” – normalna:

“Tretman komaraca se, radi maksimalne efikasnosti, obavlja u vreme njihove pojačane aktivnosti što se tiče hranjenja. Samim tim, od momenta tretiranja do momenta željenog efekta, postoji jedan kratak period kada komarci obuhvaćeni tretmanom reaguju na primenjeni biocid i bivaju uznemireni i razdraženi“.

“I pre i posle tretmana važni su prevencija i lična zaštita”

Iz “Orisa” naglašavaju da je pre tretmana komaraca iz vazduha, ali po potrebi i nakon njega, važna i prevencija i lična zaština, koja ne podrazumeva samo upotrebu preparata za suzbijanje ovih insekata, već i uklanjanje vodenih površina iz dvorišta.

“Prevencija koju građani i građanke mogu sprovesti se odnosi na uklanjanje vodenih površina u privatnim dvorištima koje su pogodne za razvoj larvenih oblika. Ma koliko mala ili plitka bila vodena masa – kanta sa vodom, bure, bare i slično, u uslovima odgovarajuće toplote koja traje dovoljan broj dana, larve komaraca mogu da se razvijaju”, objašnjava Ogrizović.

On podseća stanovništvo da je svakako neophodna i upotreba komarnika kako bi se sprečio ulazak komaraca u stanove i kuće.

“Zatvoreni prostori i terase treba da se štite mehaničkim barijerama – zatvaranjem vrata, prozora, primenom komarnika, pogotovo izjutra i uveče u vreme pojačanog leta komaraca”, ističe on.

Iz “Orisa” preporučuju i ličnu zaštitu koja podrazumeva upotrebu repelenata u vidu masti i sprejeva koji se mogu kupiti u apoteci uz konsultaciju sa farmaceutom, te naglašavaju da je za decu važno koristiti isključivo preparate namenjene za njihov uzrast. 

U Hrvatskoj traže proglašenje elementarne nepogode: “100 uboda u 15 minuta”

Kako pišu hrvatski mediji, u pojedinim regijama te zemlje, najezda komaraca je takvih razmera da se beleži „100 uboda u 15 minuta“.

Najgora je situacija u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-sremskoj županiji, gde komarci ljudima remete svakodnevne aktivnosti, te su gradonačelnici tražili proglašenje elementarne nepogode.

U Hrvatskoj, takođe, strahuju da će se u avgustu pojaviti i tigrasti komarci koji izazivaju bolest Zapadnog Nila kod lјudi i životinja, što može dovesti do vrlo teških posledica, navodi Index.hr.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.