Gošća Biblioteke “Eržebet Juhas”: Svetlana Tomić, autorka “Priručnika za funkcionalnu pismenost”

Gošća Biblioteke “Eržebet Juhas”: Svetlana Tomić, autorka “Priručnika za funkcionalnu pismenost”

Izvor: Pixabay.com

25.05.2023

Kategorija: Bačka Topola

Profesorka doktorka Svetlana Tomić iz Beograda, autorka naslova “Knjiga koja nedostaje – Priručnik za funkcionalnu pismenost”, gostovaće u bačkotopolskoj Biblioteci “Eržebet Juhas” u četvrtak, 25. maja.

Ovo delo – osim odgovora na pitanje šta je funkcionalna pismenost – daje i odgovore na pitanja da li naš školski sistem odgovara na zahteve funkcionalne pismenosti, šta kažu PISA testovi, koje sve vrste pismenosti postoje, sa kojim problemima se susrećemo svakodnevno u pisanju, i kako možemo da ih rešimo uz konkretne vežbe i zadatke.

“Pisanje je zanat koji svako može da savlada, ali samo ako se uči i vežba na pravi način! Ovo je jedna od retkih knjiga kod nas u kojoj se jednostavno, jasno i razumljivo objašnjava pisanje najčešće traženih tekstova u školama, na fakultetima i u administraciji. Tako su u knjizi predstavljena, korak po korak,  uputstva kako se piše sastav, prepričavanje, apstrakt, rezime, izveštaj”, navode organizatori.

Kako dodaju, prezentacija “Priručnika za funkcionalnu pismenost” je, pre svega, namenjena nastavnicima, studentima, učenicima, a onda i svima onima koji se na ovaj ili onaj način bave pisanjem, pa čak i onima koji samo pišu korespodenciju.

Promocija će početi u 18 sati i biće interaktivna, tako da će publika moći da razgovara sa autorkom.

Ulaz je besplatan.

Prof. dr Svetlana Tomić predaje na Fakultetu za strane jezike u Beogradu. Članica je uređivačkog odbora Serbian Studies (Washington D.C) i saradnica World Literature Today (Oklahoma University, USA).

Učestvovala je u naučnom projektu “Rodna ravnopravnost i kultura građanskog statusa: istorijska i teorijska utemeljenja u Srbiji”. Takođe, bila je saradnica projekta Hrvatskog radija (HRT) “Pojmovnik postjugoslavenske književnosti”.

Njena glavna istraživačka interesovanja su institucionalizovano javno znanje o srpskoj književnosti XIX veka, metodologija istraživanja u zatvorenim društvima, skrivena istorija, književno stvaralaštvo žena, postjugoslovenska književnost.

U februaru 2022. godine, za decenijski doprinos feminističkim i rodnim studijama u Srbiji, bila je dobitnica nagrade “Anđelka Milić” koju dodeljuje SEFEM – sekcija Srpskog sociološkog društva.

U junu 2022. godine, njena knjiga The Hidden History of New Women in Serbian Culture: Toward a New History of Literature (Lexington Books) dobila je nagradu Severnoameričkog udruženja za srpske studije (The North American Society for Serbian Studies) kao najbolja knjiga koja je objavljena na engleskom jeziku o aspektima srpske društvene i kulturne istorije.

Autorka je sedam monografija, priređivačica sedam knjiga sa predgovorima. Objavila je preko četrdeset naučnih članaka i preko stotinu kritika u Srbiji i inostranstvu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.