Epidemijska situacija u Bačkoj Topoli se smiruje: Najkritičnija bila poslednja nedelja januara

Epidemijska situacija u Bačkoj Topoli se smiruje: Najkritičnija bila poslednja nedelja januara

Dom zdravlja "Dr Janoš Hadži" u Bačkoj Topoli, foto: MS/Magločistač

11.02.2022

Kategorija: Bačka Topola

Prema podacima Zavoda za javno zdravlje Subotica, tokom prethodnog dana, 10. februara, u Severnobačkom okrugu je bilo registrovano 194 novih slučajeva infekcije korona virusom, a od tog broja, 165 je sa područja Subotice, njih 28 iz bačkotopolske opštine, dok ih je 8 iz Malog Iđoša. 

Kako za Magločistač ocenjuje direktorica bačkotopolskog Doma zdravlja “Dr Janoš Hadži”, dr Čila Ileš, epidemijska situacija se lagano stabilizuje i beleži se pad broja zaraženih.

“Od početka meseca, zaključno sa 9. februarom, u kovid ambulanti smo pregledali 381 pacijenta, od kojih je 225 bilo pozitivno na koronu. Osim toga, u Službi pedijatrije, od 51 testiranog deteta imali smo njih 18 pozitivnih, dok se u Vanbolničkom porodilištu od 15 testiranih trudnica za dve ispostavilo da su pozitivne. Na bolničko lečenje smo uputili ukupno 9 pacijenata za prvih devet dana ovog meseca”, precizira dr Ileš.

Ona dalje kaže da je pacijentima sa sumnjom na kovid dostupan broj telefona 024 773 193 na koji se zakazuju pregledi:

“U zavisnosti od procene stanja pacijenta i uzimanja anamneze, zakazuju se termini testiranja. Ukoliko procenimo da je pacijent u rizičnoj grupi i sa lošim opštim stanjem, on dolazi odmah. Ukoliko nije tako i simptomi su blagi, testiranje zakazujemo 3 do 5 dana od pojave simptoma.”

Na dnevnom nivou u proseku se u kovid ambulanti, koja u skladu sa trenutnim potrebama radi svakog dana od 07.00 do 22.00 časa, pregleda 60 pacijenata, što pokriva jedna kovid ekipa.

“Naš sistem je stabilan, i premda generalno imamo manjak lekara, uspevamo da se organizujemo. Tokom prošle nedelje na bolovanju zbog kovida smo imali 30 zdravstvenih radnika, a ove nedelje njih 7. Sreća pa su trenutni simptomi značajno blaži, i kao radiolog mogu da ocenim da ovaj drugi talas ređe karakterišu ozbiljne pneumonije. Simptomi su dosta blaži i ljudi se brže oporavljaju od bolesti. Međutim, treba se čuvati i dalje i primenjivati sve zaštitne mere, zbog značajnog prisustva i drugih virusa koji mogu da se udruže sa kovidom. Zaštitna maska je najvažnija”, kaže dr Čila Ileš.

Interesovanje za vakcinaciju u Bačkoj Topoli prati republički trend, pa je u značajnom padu. Dnevno se tako izda svega 10 do 15 doza, i to pretežno revakcina, dok se za prvu dozu jave svega dve ili tri osobe u danu.

U Domu zdravlja “Dr Janoš Hadži” trenutno su dostupne vakcine Sinofarm i Fajzer, a apel za vakcinaciju je i dalje na snazi.

Obrazovno-vaspitne ustanove u Bačkoj Topoli svakodnevno vode evidenciju o prijavljenom broj zaraženih đaka i zaposlenih, i taj izveštaj na nedeljnom nivou šalju školskoj upravi, resornom pokrajinskom sekretarijatu i ministarstvu radi procene situacije.

Opšta ocena predstavnika bačkotopolskih vrtića i škola je da se situacija po pitanju kovida protekle nedelje stabilizovala u odnosu na poslednju sedmicu januara, koja je bila kritična.

Bačkotopolsku Predškolsku ustanovu “Bambi” pohađa 779 mališana raspoređenih u 13 objekata, u kojima je, prema rečima direktorice Timee Fenjsaroši Fekete, trenutno samo jedna vaspitačica zaražena korona virusom.

“Najteža situacija nam je bila poslednje nedelje januara kada smo imali prijavljeno 27 porodica u izolaciji, 8 kovid pozitivne dece i 6 vaspitača. Sada je situacija malo lakša, ali i dalje nam je teško da organizujemo rad jer nema zamenskih vaspitača, a pored kovida prisutni su u značajnom broju i drugi virusi, zbog kojih odsustvuju i deca i vaspitačice”, pojašnjava direktorica bačkotopolskih vrtića.

Predškolska ustanova “Bambi”, foto: MS/Magločistač

Slična situacija je i u dve osnovne škole u Bačkoj Topoli, u kojima se takođe u poslednjoj nedelji januara beležio veći broj zaraženih i školskih radnika i dece, da bi podaci poslednje izveštajne nedelje pokazivali smirivanje situacije.

Osnovnu školu “Čaki Lajoš” pohađa 566 učernika. Direktorica te škole, Monika Vojter Pulai, kaže za Magločistač da trenutno imaju 7 učenika u izolaciji i jednog zaposlenog koji je pozitivan na korona virus:

“Situaciju držimo pod kontrolom, nismo imali potrebu za angažovanjem stručnih zamena i povremeni izostanak nastavnika nadoknađujemo na nivou škole. Strogo se pridržavamo zaštitnih mera i verovatno i to doprinosi dobroj situaciji.”

U Osnovnoj školi “Nikola Tesla” u kritičnoj nedelji je od 454 dece u izolaciji bilo njih 20, dok je sa nastave izostalo 9 zaposlenih. Prema poslednjem preseku, taj broj je opao na tri pozitivna učenika, dok među zaposlenima nije bilo pozitivnih.

“Opšta situacija je trenutno dobra. Bilo je kritičnih dana, kada smo radili i po 200 posto kako nastavni program i deca ne bi ispaštali. Angažovali smo samo jednu stručnu zamenu, ostale časove smo uspeli da pokrijemo unutar kolektiva”, kaže direktor škole Danilo Mandić.

Gimnazija i ekonomska škola “Dositej Obradović” po broju inficiranih koronom prati trend osnovnih škola u bačkotopolskoj opštini. Od početka drugog polugodišta, zbog kovida je bilo izostalo 14 zaposlenih i 15 dece, da bi sada svi bili na radnim mestima, dok je u izolaciji troje učenika.

Najbolja epidemijska situacija je u druge dve srednje škole u Bačkoj Topoli – Poljoprivrednoj i Srednjoj tehničkoj školi “Jožef Šinković”, gde kažu da je od početka drugog polugodišta situacija stalno stabilna, te se među zaposlenima i đacima tek sporadično javljaju pozitivni na koronu. Tako je prema poslednjem preseku u Poljoprivrednoj školi bio zaražen jedan profesor, dok su u izolaciji 4 učenika, dok u STŠ “Jožef Šinković” nema zaraženih ni među đacima, ni među zaposlenima.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.