Ekološko društvo “Arkus” proglasilo najbolje radove međunarodnog likovnog konkursa “Modrovrana i njeno stanište”

Ekološko društvo “Arkus” proglasilo najbolje radove međunarodnog likovnog konkursa “Modrovrana i njeno stanište”

Foto: MS/Magločistač

09.05.2023

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Na tradicionalni međunarodni likovni konkurs “Modrovrana i njeno stanište”, koji je Ekološko društvo “Arkus“ iz Bačke Topole raspisalo povodom Dana planete Zemlje, pristiglo je 227 radova iz 33 mesta iz Srbije i Mađarske, a najboljim osnovcima u tri uzrasne kategorije u ponedeljak, 8. maja, dodeljene su nagrade i zahvalnice.

U kategoriji najmlađih, kojoj pripadaju učenici prvih i drugih razreda, među pristiglih 55 radova, prvo mesto je osvojila Tiškei Mira Ema iz Malog Iđoša, drugi je Kečkeš Žombor iz Subotice, a trećeplasirana je Kalmar Karola iz Gornjeg Brega.

Među 119 radova učenika trećih i četvrtih razreda, prema mišljenju žirija, najbolji je bio crtež Horvat Blanke, drugi je bio rad Jaško Linde, a treći Buzaš Riharda. Svi nagrađeni učesnici su iz Mađarske.

U kategoriji viših razreda osnovnih škola, među 53 pristigla rada, najbolji je bio rad Vereš Oršoje iz Mađarske, drugo mesto je osvojila Celva Ramona iz Hajdukova, dok je treće pripalo Majoroš Miri iz Mađarske.

Nagrađeni radovi, foto: MS/Magločistač

Šihelnik: “Ocenjivanje je za nas uvek težak posao”

Pored tri najbolja rada po kategorijama, tročlani žiri je proglasio i posebne nagrade, a osim tehnike crtanja ocenjivali su i realističnost prikaza. Prema tome, kako kažu, posao ove godine nije bio lak ni za njih, ali ni za učesnike konkursa, s obzirom na zadatu temu.

“Jako je bilo teško izabrati najbolje crteže od svih pristiglih, ali to je za nas uvek težak posao. Ja sam veoma zadovoljna pristiglim radovima. Modrovrana je jedna interesantna tema zbog boja. Deca mogu i vole da koriste boje, međutim, nije jednostavno nacrtati ni samo pticu, ali ni njenu okolinu i stanište. Prilično je zahtevno za crtanje”, ocenjuje za Magločistač Šihelnik Agneš, predsednica žirija.

Agneš Šihelnik, foto: MS/Magločistač

Kako pojašnjava, ona je kao pedagog bila zadužena za ocenjivanje umetničkog aspekta rada, odnosno tehnika crtanja:

“Prvi zahtev žirija je bio da prikaz bude što realisitičniji, a drugi da bude i razrađen. Ja inače forsiram tehnike crtanja i jedino što mi nedostaje ove godine jesu raznovrsnost i kombinovanje tehnika. Međutim, moram da kažem – svi crteži su na neki način uspešni, i nema nijednog koji je neuspešan”.

Suturović: “Cilj je da deca i istražuju na zadatu temu, i nešto novo nauče”

Kako kažu u Ekološkom društvu “Arkus”, broj pristiglih radova je na nivou višegodišnjeg proseka, međutim, ove godine je značajno manje radova pristiglo u najmlađoj kategoriji, što ponovo govori u prilog tome da je tema bila teža.

“Svake godine imamo težak zadatak. Meni je pogotovo bilo teško jer se moj deo ocenjivanja odnosi na stručnost, odnosno meni je bitno da prikaz bude što verniji. Međutim, za modrovranu retko ko da je čuo, a kamo li da ju je video. I tu smo onda imali mali problem u smislu da je crtež lep, ali to nije modrovrana”, ocenila je članica žirija, Edita Suturović

Edita Suturović, foto: MS/Magločistač

Međutim, pored umetničkog izražavanja, kako dodaje, cilj konkursa upravo i jeste da deca nešto novo nauče.

“Kada sam ih pitala da li su nekada čuli za modrovranu, niko nije potvrdno odgovorio. Dakle, ova ptica je izuzetno retka, i najčešće su u prilici da je vide samo ornitolozi. Zato mislim da nam je cilj, koji se odnosio na istraživanje i upoznavanje dece sa ovom vrstom, i dostignut”, kaže Edita.

Harkai: “Temu povezujemo sa aktivnostima ‘Arkusa'”

Predsednik Ekološkog društva “Arkus”, Akoš Harkai, koji je ujedno bio i treći član žirija na ovogodišnjem međunarodnom likovnom konkursu njihovog udruženja, kaže da temu biraju uvek u skladu sa aktivnostima u okviru “Arkusa”.

“Svake godine se trudimo da izabaremo neku interesantnu temu, neku retku vrstu, kako bismo decu podstakli da istražuju, i kako bismo ih upoznali sa tom vrstom i njenim staništem, u smislu da jedna vrsta i stanište budu centralna tema. Biramo tako da tema bude interesantna i trudimo se da je povežemo sa radom i aktivnostima Ekološkog društva ‘Arkus'”, kaže Harkai.

Akoš Harkai, foto: MS/Magločistač

Tako je bilo i ove godine, s obzirom na to da su članovi ove nevladine organizacije uključeni u program kojim se modrovrana štiti.

“Mi smo koordinatori za centralnu Bačku. Postavljamo veštačke duplje za modrovrane, prstenujemo ih i radimo monitoring. Možemo da kažemo da je ovaj program veoma uspešan, s obzirom na to da ranijih godina nismo znali da kod nas uopšte postoji i jedan par modrovrane, dok ih je prošle godine na teritoriji opštine Bačka Topola bilo šest, pri čemu je iz gnezda uspešno izletelo 24 ptića”, objašnjava predsednik “Arkusa”.

Konkursni radovi su ove godine u 20 slučajeva bili poslati grupno, posredstvom škola, 17 učesnika je konkurisalo samostalno, jedan učesnik posredstvom kulturno-umetničkog društva, kao i jedan putem radionice za talenate.

Ovaj međuradoni likovni konkurs “Arkus” raspisuje povodom Dana planete Zemlje, koji se obeležava 22. aprila. Bio je aktuelan 90-tih godina, obnovljen je 2018. godine, te je sada organizovan po šesti put.

Izložba radova pristiglih na konkurs otvorena je do 12. maja u Izložbenoj sali Doma kulture opštine Bačka Topola.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.