Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” organizuje novi krug preventivnih i skrining pregleda: Novootkriveni karcinomi u porastu

Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” organizuje novi krug preventivnih i skrining pregleda: Novootkriveni karcinomi u porastu

Puna čekaonica Doma zdravlja "Dr Janoš Hadži" u Bačkoj Topoli, foto: MS/Magločistač (arhiva)

07.06.2023

Kategorija: Bačka Topola , Društvo

Iz bačkotopolskog Doma zdravlja “Dr Janoš Hadži” za subotu, 10. jun, najavljuju zdravstvene preventivne i skrining preglede na punktu na tržnici, kao i u samoj zdravstvenoj ustanovi.

U jutarnjim satima, na prostoru pijace u Bačkoj Topoli vršiće se merenja krvnog pritiska i šećera u krvi, dok će u Domu zdravlja građanima i građankama u vremenu od 7 do 13 sati biti dostupni besplatni ultrazvučni pregledi – bez zakazivanja.

Kako stoji u pozivu, ovom prilikom će biti omogućen ultrazvučni pregled prostate sa merenjem PSA u krvi, za muškarce starije od 50 godina koji do sada nisu radili ovu vrstu pregleda ili je prošlo više od dve godine od poslednje kontrole.

Istovremeno, za žensku populaciju bilo koje starosne dobi biće dostupan ultrazvučni pregled štitne žlezde sa merenjem TSH i T4 hormona u krvi. Ovu vrstu kontrole će moći da obave građanke kojima bi to bio prvi pregled ili koje ga nisu obavile duže od tri godine.

Prema planu do kraja juna, iz bačkotopolskog Doma zdravlja najavljuju zdravstvenu kontrolu stanovništva za još dva dana, pa će se tako 18. u tekućem mesecu na odeljenju radiologije raditi mamografije ženama starijim od 50 godina koje tu vrstu kontrole nisu obavile duže od dve godine.

Pored toga, 20. juna će u Pačiru na pijaci građanima i građankama biti omogućeno da obave preventivno merenje krvnog pritiska i šećera u krvi.

Tokom februara i marta obavljeno 138 preventivnih pregleda

Bačkotopolski Dom zdravlja “Dr Janoš Hadži” je tokom februara i marta ove godine organizovao ukupno četiri akcije preventivnih pregleda koje su, prema oceni v.d. direktorke te zdravstvene ustanove, dr Čile Ileš, imale izuzetan odziv.

“Kao što smo i planirali, imali smo četiri akcije preventivnih pregleda, što u Domu zdravlja, što u okolnim ambumalntama u Staroj Moravici, Gunarošu, Novom Orahovu i Bajši. U sklopu preventivnih pregleda radili su se EKG, uz merenje pritiska i šećera, kao i klinički pregled lekara. U ove preglede su bili uključeni lekari opšte prakse, patronažne sestre, medicinske sestre uz doktora i ginekolog, kao i internista”, objašnjava dr Ileš.

Na taj način je bilo pregledano ukupno 138 pacijenata, što ocenjuje kao izuzetno dobar odziv. 

“Imali smo ukupno 138 pregleda, od kojih je novootkriveni povišeni krvni pritisak evidentiran kod 23 njih, dok smo kod 10 pacijenata otkrili povišene vrednosti šećera u krvi. Kod pet pacijenata je ustanovljen poremećaj srčanog rada. Takođe, 21 pacijent je upućen vanredno na ultrazvučni pregled”, precizira dr Čila Ileš.

dr Čila Ileš, foto: MS/Magločistač

Komentarišući ovakve podatke i iz ugla radiloga, dr Ileš zaključuje da su preventivni pregledi za stanovništvo više nego neophodni.

“Ovi podaci su nam pokazali da preventivni pregledi ne samo da su neophodni, nego su veoma korisni za stanovništvo i da bi ljudi trebalo da iskoriste sve te akcije koje mi organizujemo. Jako je važno da se bolest na vreme otkrije kako bi se ona što uspešnije lečila i kako bi se prevenirale ozbiljnije komplikacije otkrivene bolesti”, objašnjava ona.

Povećan broj sumnji na karcinome, čekanje na mamografiju oko dve nedelje

U sklopu ovogodišnjih preventivnih lekarskih pregleda, u bačkotopolskoj opštini je pregledano i 85 žena kroz skrining i ginekološke kontrole, pri čemu su takođe zbeležena novootkrivena patološka stanja da bi pacijentkinje bile upućene na dalju dijagnostiku i tretman.

V.d. direktora bačkotopolskog Doma zdravlja, dr Čila Ileš, navodi da je u najvećem broju slučajeva reč o pacijenktinjama koje duže vreme nisu bile na ovoj vrsti pregleda:

“Uglavnom su to pacijentkinje koje dugo nisu išle kod ginekolga, duže od četiri godine, tako da se to pokazalo kao dobar razlog da se odazovemo u predviđeno vreme na kontrolne preglede. To, prema rečima ginekologa, znači da, ako su dva uzastopna nalaza bila uredna, onda sledeća kontrola treba da bude najkasnije za dve godine”.

Kako ističe dr Ileš, na osnovu svakodnevnog rada, u Domu zdravlja su došli do zaključka da se kod pacijenata generalno povećava broj promena koje ukazuju na karcinom:

“Ne znamo da li je tome razlog to što jedno vreme nismo radili redovnim tokom, pa se sada javljaju svi koji su propustili kontrole, te se tako daje lažno povišen broj. U ovom smislu malo je zabrinjavajuća situacija kada govorimo pre svega o karcinomu pluća, dojke, debelog creva i prostate. Razlog više za zabrinutost je starost tih pacijenata, koji su u kategoriji radno sposobnog, mlađeg dobnog uzrasta”.

Zbog toga će, kaže ona, nastojati da organizuju što više preventivnih pregleda i u samom Domu zdravlja, ali i u svim seoskim ambulantama.

“Liste čekanja za mamograf su dve, najviše do tri nedelje, s tim da se hitna stanja snimaju isti dan. Ultrazvučna dijagnostika takođe ima mogućnost hitnog pregleda, jer je specifičnija pošto i sam pregled traje duže. Kad radi samo jedan radiolog puno radno vreme, neizvodljivo je da primi veći broj pacijenata, zbog čega ćemo po potrebi imati i termine vikendom, kao što je to već bio slučaj kada smo koleginica i ja pregledale po 20 pacijenata”, navodi dr Čila Ileš.

“Postoje pacijenti koji imaju tegobe nekoliko godina unazad, ali iz straha, koji je inače naš najveći neprijatelj, ne dođu na vreme. Onda se dijagnostikuju bolesti koje su već u naprednom stanju”, objašnjava dr Čila Ileš, i dodaje:

“Utešno je, međutim, to što su terapijske mogućnosti za mnoge karcinome danas značajno uspešnije i savremenije tako da su i inovativna terapija, imunoterapija, hemioterapija sada mnogo delotvornije, pa je i uspeh kod lečenja malignih bolesti mnogo veći u odnosu na ranije, a duže su i godine preživljavanja nakon otkrivanja bolesti”.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.