Bačka Topola: Opštinsko priznanje Pro Urbe ove godine u ruke Ištvana Žakija, Atile Černika i Zdravka Savića

Bačka Topola: Opštinsko priznanje Pro Urbe ove godine u ruke Ištvana Žakija, Atile Černika i Zdravka Savića

Priznanje Pro Urbe, izvor: PR služba Opštine Bačka Topola

27.06.2022

Kategorija: Bačka Topola

Ovogodišnje priznanje Pro Urbe opštine Bačka Topola biće dodeljeno akademskom slikaru Ištvanu Žakiju, umetniku Atili Černiku i fudbalskom sudiji Zdravku Saviću – odlučeno je na 16. sednici Skupštine opštine Bačka Topola održanoj 23. jula.

Građani su ove godine po osnovu javnog poziva lokalne samouprave do 1. juna uputili 10 predloga za kandidate za Pro Urbe nagradu, od kojih je Odbor za nagrade i priznanja odabrao ova tri.

To priznanje se dodeljuje fizičkim i pravnim licima čiji su delatnost ili životno delo doprineli razvoju opštine Bačka Topola, očuvanju tradicije, afirmaciji i napretku obrazovanja, kulturnog života, umetnosti, fizičke kulture, unapređenju životne sredine ili drugih vidova stvaralaštva na teritoriji opštine Bačka Topola.

Akademski slikar, umetnik i pedagog Ištvan Žaki – Figaro

Ištvan Žaki je akademski slikar i pedagog, koji živi i stvara u Bačkoj Topoli, gde je i rođen 1942. godine. Od 2007. do 2020. godine vodio je Umetničku koloniju u Bačkoj Topoli, a jedan je od osnivača i Međunarodne umetničke kolonije „9+1” u Staroj Moravici, te umetničke kolonije „Bucka Ganjo” u Subotici. Član je Udruženja likovnih umetnika Vojvodine, učesnik brojnih samostalnih i kolektivnih izložbi i likovnih kolonija u zemlji i inostranstvu.

Dodeljena mu je nagrada mladih vojvođanski slikara, nagrada Umetničke kolonije Bačka Topola, zatim „Nađapati Kukac Peter” i nagrada Umetničke kolonije Bečej, kao i nagrade „Ač Jožef” i Forumova nagrada za likovnu umetnost. Iste godine osvaja i priznanje mađarske Umetničke kolonije “Hajdubesermenj”, a zatim i prvu nagradu na takmičenju minijatura „Sin Folt” u Mađarskoj.

Karijeru je započeo apstraktnim slikarstvom, zatim se okreće figurativnoj kompoziciji, a ovaj period u njegovom slikarstvu je poznat kao „doba lutaka”, koje obrađuje tokom 16 godina. Kasnije prelazi na pejzažno slikarstvo koje odlikuje mešavina linija, struktura i znakova. Trenutno se bavi temama mrtve prirode.

Njegovo shvatanje umetnosti usko je vezano za pejzaž i domovinu, kojih se drži tokom svog stvaralačkog puta, promovišući vrednosti našeg kraja u svetu.

Umetnik, vizuelni pesnik, urednik, grafičar i pedagog Atila Černik – Aga

Atila Černik je svestrani umetnik – vizuelni pesnik, urednik, grafičar i pedagog koji živi i radi u Bačkoj Topoli, gde je i rođen 8. februara 1941. godine, a gde je takođe i završio osnovnu školu. Srednjoškolsko obrazovanje završava u Subotici, da bi 1964. godine diplomirao na Odseku likovnih umetnosti Više pedagoške škole u Novom Sadu, a potom nastavio i studije istorije umetnosti u Beogradu.

Tokom studija predavao je likovnu kulturu u Bačkoj Topoli, ali i vizualnu umetnost u Gimnaziji „Dositej Obradović”. Nakon srednje škole, od 1969. do 2004. godine, bio je grafički dizajner i ilustrator izdanja objavljenih u Izdavačkoj kući „Forum“ u Novom Sadu: Képes Ifjúság, Dolgozók, Magyar Szó, Jó Pajtás.

Od 2008. godine mentor je društva slikara amatera „Jožef Ač” u Bačkoj Topoli. Urednik je i koautor blizu četrdeset knjiga. Radio je i na eksperimentalnim filmovima. Redovni je učesnik likovnih kolonija u Vojvodini i inostranstvu.

Prvu samostalnu izložbu imao je u Bačkoj Topoli 1964. godine, zatim nekoliko samostalnih i zajedničkih izložbi u Jugoslaviji, Mađarskoj, Francuskoj, Španiji, Ujedinjenom Kraljevstvu i mnogim drugim evropskim zemljama.

Njegovi radovi se nalaze u kolekcijama renomiranih galerija, muzeja i kolekcionara širom sveta. Dobitnik je više nagrada i priznanja, a neka od njih su: nagrada „Nađapati Kukac Peter”, „Jožef Ač”, Likovna nagrada „Forum“.

Černik je redovan učesnik likovnih kolonija u Vojvodini, kao i u inostranstvu.

Sportski radnik, fudbalski sudija, policijski oficir Zdravko Savić

Zdravko Savić – sportski radnik, fudbalski sudija sa međunarodnom reputacijom i oficir – rođen je 12. marta 1959. godine u Bačkoj Topoli, gde je završio i osnovnoškolsko obrazovanje. Školovanje nastavlja u Sremskoj Kamenici u Srednjoj školi unutrašnjih poslova “Pane Đukić”, nakon čega stiče i više obrazovanje u okviru Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu. Radni vek je proveo pri Ministarstvu unutrašnjih poslova u OUP Bačka Topola, kao policijski oficir u okviru kriminalističke službe.

Od pionirskih dana bio je aktivni sportista i fudbaler u FK “Topola”, a do seniorske kategorije bio je deo FK “AIK” u čuvenoj generaciji koja je igrala zapaženo drugu ligu Jugoslavije, čime je pronosio slavu rodnog grada.

Nakon aktivnog bavljenja fudbalom, Zdravko Savić prelazi u sudijske vode, gde vrlo brzo stiče najviša zvanja i vodi utakmice najvišeg ranga punih 11 sezona, odnosno 485 utakmica širom zemlje.

Bio je učesnik četiri večita derbija između Partizana i Crvene Zvezde. U jednom momentu, kao najbolji sudija Jugoslavije, stiče priznanje FIFA međunarodnog fudbalskog sudije sa 23 odsuđene utakmice širom Evrope, čime ujedno otvara put i mladim bačkotopolskim sudijama.

Kao aktivni član sudijske sekcije, predvodi Sudijsku organizaciju u Bačkoj Topoli i Malom Iđošu, gde takođe i edukuje i priprema ovdašnje mlade sudije. U strukovnom smislu zauzeo je najviše pozicije u Fudbalskom savezu Srbije kao instruktor fudbalskog suđenja i član stručnih tela organizacije.

Više puta je nagrađivan priznanjima i zahvalnicama Opštinskog saveza, Fudbalskog saveza Vojvodine i Fudbalskog saveza Srbije.


Priznanje Pro Urbe tradiocionalno dodeljuje predsednik opštine na svečanoj sednici Skupštine opštine u okviru manifestacije Dani Opštine Bačke Topole, koja će ove godine biti održana od 9. do 18. septembra.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.