UNHCR: MAĐARSKI ZAKONI ZASTRAŠUJU TRAŽIOCE AZILA

UNHCR: MAĐARSKI ZAKONI ZASTRAŠUJU TRAŽIOCE AZILA

Foto: Tatjana Ljubić (arhiva)

Objavio: Magločistač

13.05.2016

Kategorija: U fokusu

UNHCR se protivi odluci Mađarske da se ilegalni prelazak granice proglasi za krivično delo koje se kažnjava zatvorskom kaznom od 10 godina ili proterivanjem.

Visoki komesarijat Ujedinjenih nacija za izbeglice (UNHCR) zaključio je u izveštaju objavljenom u četvrtak da mađarske pravne mere ograničavaju pristup pravu na azil.

U izveštaju UNHCR-a se navodi da zakoni i prateći propisi, koji su usvojeni u julu i septembru 2015, kao i njihova praktična primena u periodu od jula 2015. do 31. marta 2016. godine, zastrašuju tražioce azila.

UNHCR između ostalog kritikuje i podizanje ograde prema Srbiji i Hrvatskoj, kao i tranzitne zone predviđene za podnošenje zahteva za azil, prenosi portal Vojvodina danas (vajma.info).

Kako se navodi, u tranzitnim zonama “ni procedure za traženje azila, ni uslovi prihvata ne odgovaraju međunarodnim standardima i standardima EU”, a ističu se i problemi sa “proceduralnim garancijama, sudskom revizijom i slobodom kretanja”.

UNHCR je u izveštaju naveo i da se protivi odluci Mađarske da se ilegalni prelazak granice proglasi za krivično delo koje se kažnjava zatvorskom kaznom od 10 godina ili proterivanjem.

“Zatvorske kazne koje nisu u skladu sa direktivama EU, izriču se u ubrzanim sudskim procesima, čija je pravednost upitna, a ne suspenduju se ni ako lice podnese zahtev za azil”, piše u izveštaju.

UNHCR negoduje i zbog zatvaranja najvećeg prihvatnog centra za izbeglice u Mađarskoj u Debrecinu, i izražava sumnju da li Mađarska ispunjava svoje međunarodne i evropske obaveze.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.