Srebrenica, foto: NJ/Magločistač (arhiva)
“Genocid u Srebrenici je i dalje otvorena rana u srcu Evrope i podseća nas na zajedničku odgovornost da sprečimo da se genocid ikad više dogodi”, rekao je danas evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varhelyi) na virtuelnoj konferenciji EU povodom godišnjice tog događaja.
“Vrednosti tako dramatično prekršene pre 25 godina sada su u centru našeg angažovanja na Zapadnom Balkanu”, naveo je Varhelji preko Tvitera svoje reči na otvaranju današnje digitalne konferencije u organizaciji EU da se obeleži 25. godišnjica genocida u Srebrenici.
#Srebrenica genocide is still an open wound at the heart of Europe. It reminds us of our shared responsibility to prevent genocide from ever happening again. Values so dramatically violated 25y ago are now at the core of our engagement w #WesternBalkans. https://t.co/2SEFwmZ7Hr pic.twitter.com/Ds387HzK1C
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) July 7, 2020
Kako je navedeno u najavi za konferenciju pod naslovom “Sećanje na Srebrenicu: Evropska podeljena istorija”, na ovom virtuelnom skupu će se predstavnici civilnog društva i mladih zajedno sa svedocima i preživelim podsećati na “jednu od najtamnijih strana savremene evropske istorije” i razgovarati o načinima “izgradnje budućnosti istine i pravde za sadašnje i buduće generacije”.
Najavljeno je između ostalog učestvovanje Hasana Hasanovića iz Memorijalnog centra Potočari, Jasmninka Halilovića iz Ratnog dečjeg muzeja u Sarajevu, ambasadora Johana Satlera, šefa delegacije EU za BiH, Branke Vierda i Ivana Đurića iz Inicijative mladih za ljudska prava Hrvatska odnosno Srbija, i direktorke Evropske komisije za Zapadni Balkan Henoveve Ruis-Kalavera.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.