Usvojene izmene zakona o podsticajima po hektaru: Subvencije će pripadati onome ko obrađuje oranice

Usvojene izmene zakona o podsticajima po hektaru: Subvencije će pripadati onome ko obrađuje oranice

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: Beta

26.10.2023

Kategorija: U fokusu

Skupština Srbije usvojila je danas izmene Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, kojim je predviđeno da subvenciju po hektaru ne može da dobije vlasnik zemlje, već poljoprivrednik koji je obrađuje.

Poljoprivrednici koji daju zemlju u zakup dužni su da sklope ugovor sa zakupcem koji je obrađuje i njemu pripada subvencija.

Izmene predviđaju i da su poljoprivrednici koji su ostvarili pravo na subvenciju na zemlju koju su dali u zakup dužni da vrate taj novac sa zateznom kamatom od dana isplate podsticaja.

Predviđeni minimalni iznos premije za mleko je, izmenom zakona, povećan sa 10 na 15 dinara, kao i minimalani iznos za osnovne podsticaje po površini biljne proizvodnje sa 6.000 dinara na 12.000 dinara.

Ti iznosi su minimalni, a predviđeno je da od 1. janura 2024 subvencije po hektaru iznose 18.000 dinara, a premija za mleko 19 dinara po litru. 

U budžetu za poljoprivredu su predviđena i sredstva za povećanje subvencije za kvalitetna grla, pa će umesto 25.000 dinara biti 40.000 dinara. Subvencije za krmače su povećane sa 15.000 dinara na 18.000, za ovce i koze je 10.000 dinara umesto 7.000, a za košnice će, umesto 800 dinara biti 1.000 dinara.

Za poljoprivredu je u budžetu Srbije predviđeno 105 milijardi dinara, plus 14 milijardi koji će se obezbediti povraćajem za akcize od 50 dinara po litru na dizel, ukupno 14 milijardi dinara, pa će budžet iznositi 119 milijardi.

Od ukupnog budžeta za poljoprivredu, 88 milijardi je predviđeno za subvencije i one čine 48 odsto ukupnih subvencija u Srbiji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.