Unesko: U svetu u 2021. ubijeno 55 novinara

Unesko: U svetu u 2021. ubijeno 55 novinara

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: Beta

07.01.2022

Kategorija: U fokusu

U svetu je u 2021. godini ubijeno 55 novinara i medijskih radnika, pokazuju podaci Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (Unesko).

Iako je reč o najmanjem broju ubijenih novinara i medijskih radnika u više od deset godina, Unesko navodi da je nekažnjivost za te zločine i dalje “alarmantno rasprostranjena”, prenosi briselski portal Politiko.

Od svih ubistava novinara od 2006. godine 87 odsto je nerazjašnjeno.

Drugi oblici nasilja, poput zatvaranja, fizičkih napada i zastrašivanja, predstavljaju dodatnu pretnju za novinare širom sveta, navodi Unesko.

Generalna direktorka Uneska Odre Azule (Audrey Azoulay) rekla je da je u 2021. godini “ponovo previše novinara platilo cenu za iznošenje istine na videlo”.

“Svetu su više nego ikad potrebne nezavisne informacije zasnovane na činjenicama. Moramo učiniti više kako bismo osigurali da oni koji neumorno rade na tome mogu to da čine bez straha”, kazala je Odre Azule.

Za novinare su u 2021. naročito bila opasna dva regiona, gde je zabeležen najveći broj ubistava.

U azijsko-pacifičkom regionu ubijena su 23 novinara, a u Latinskoj Americi i na Karibima 14.

Opservatorija Uneska je zabeležila i dva ubistva u Evropskoj uniji. U Atini je u aprilu ubijen grčki novinar Jorgos Karaivaz, a u Amsterdamu u julu holandski novinar Peter de Vris.

Unesko ukazuje i da se novinarke suočavaju sa “šokantnom rasprostranjenošću” uznemiravanja na internetu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.