UN: DALJE POGORŠANJE POLOŽAJA IZBEGLICA I MIGRANATA NA GRANICI SRBIJE I MAĐARSKE

UN: DALJE POGORŠANJE POLOŽAJA IZBEGLICA I MIGRANATA NA GRANICI SRBIJE I MAĐARSKE

Foto: Magločistač (arhiva)

Objavio: Magločistač

08.07.2016

Kategorija: U fokusu

Broj izbeglica i migranata na srpskoj strani granice udvostručio se u proteklih nekoliko dana

 

Agencije Ujedinjenih nacija u Srbiji izrazile su danas zabrinutost zbog daljeg pogoršanja položaja izbeglica i migranata u blizini granice Srbije sa Mađarskom.

Broj izbeglica i migranata na srpskoj strani granice udvostručio se u proteklih nekoliko dana zbog novih zakonskih mera koje je usvojila Mađarska i koje su stupile na snagu 5. jula. Na granici sada ima više od 1.300 osoba, većinom žena i dece, navodi se u saopštenju iz kancelarije rezidentnog koordinatora UN u Srbiji.

Vlada Srbije smestila je njih nekoliko stotina u Punktu za pomoć izbeglicama blizu Subotice, ali njih gotovo 800 čeka pod otvorenim nebom na teritoriji Srbije, izvan mađarske “tranzitne zone” kod graničnog prelaza Horgoš jedan, gde su osnovni higijenski i drugi uslovi jako loši.

Agencije UN i nevladine organizacije pojačale su svoju pomoć vladi Srbije obezbeđenjem dodatnih količina hrane, vode, medicinske i druge pomoći.

“Agencije UN-a u Srbiji upozoravaju da će ovakav razvoj događaja dodatno otežati situaciju u Srbiji, izvan mađarskih ‘tranzitnih zona’ Horgoš (Roszke) i Kelebija (Tompa) gde trenutno samo 30 tražilaca azila dnevno može da uđe na teritoriju EU, dok su stotine drugih primorani da čekaju nedeljama pod vedrim nebom, često u očajnim i nehumanim uslovima”, navodi se u saopštenju.

Agencije UN navode da bi zbog jačih restrikivnih mera izbeglice i tražioci azila mogli da traže opasnije neregularne rute do Evrope i da se izlože krijumčarima, u čemu su naročito rizicima izložena deca bez pratnje.

Više od 120 tražilaca azila prijavilo je 6. jula vlastima, agencijama UN i partnerima da im je onemogućen pristup azilnim procedurama u Mađarskoj i da su umesto toga proterani nazad u Srbiju bez poštovanja preocedure readmisije i povratka, navodi se u saopštenju i ističe da je pravo na azil osnovno ljudsko pravo i da prema međunarodnom pravu, tražiocima azila mora biti omogućen pristup teritoriji države u kojoj se traži azil.

U saopštenju se dodaje da će agencije UN u Srbiji nastaviti da pomažu vladi Srbije da zadovolji potrebe izbeglica i migranata na human način i u skladu sa preuzetim međunarodnim obavezama.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.