Javne ličnosti podržavaju oružane grupe koje progone migrante duž granice, tvrdi UN.
Čelnik Ujedinjenih naroda za ljudska prava Zeid Ra’ad al-Hussein optužio je Bugarsku da čini sistematska kršenja ljudskih prava kriminalizirajući migrante.
Bugarska politika “izaziva ozbiljne brige oko povinovanja države međunarodnom pravu”, navodi on u saopštenju za javnost.
Al-Hussein je izjavio da je “posebno uznemirujuće što značajne i utjecajne javne ličnosti izražavaju podršku ilegalnim naoružanim grupama, koje otvoreno proganjaju migrante duž dijelova granice između Bugarske i Turske”.
„Jedan od najozbiljnijih problema je da se praktično svi ljudi koji ulaze u Bugarsku na nelegalan način po pravilu hapse“ dodao je.
„Što je gore, oni mogu biti krivično gonjeni i hapšeni – na godinu ili čak i duže – ukoliko pokušaju da napuste zemlju. Čin napuštanja zemlje je kriminaliziran uprkos činjenici koja omogućava svima, na osnovu međunarodnog prava, da napuste zemlju, uključujući i vlastitu“ rekao je.
Bugarska negira tvrdnje
Glasnogovornica bugarskog Ministarstva unutrašnjih poslova izjavila je Reutersu da saopštenje “ne predstavlja u potpunosti objektivnu situaciju po pitanju tražilaca azila u zemlji”.
Državna agencija za izbjeglice saopštila je da je bugarski zakon odredio pravila kako se treba postupati prema tražiocima azila.
„Stranac koji traži međunarodnu zaštitu može biti privremeno smješten, i to u najkraćem mogućem vremenu u centru zatvorenog tipa, kako bi se ustanovio i potvrdio njegov identitet ili kada je neophodno zaštititi nacionalnu sigurnost ili javni poredak“ piše u saopštenju.
Agencija također navodi da se stranci ne pritvaraju prisilno u četiri centra za prihvat otvorenog tipa.
Dodaje da nema nikakvih informacija o kršenjima ljudskih prava.
Izvor: Al Jazeera, agencije
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.