Udruženja: Lokalne samouprave koriste pandemiju za izgradnju u koju građani nemaju uvid

Udruženja: Lokalne samouprave koriste pandemiju za izgradnju u koju građani nemaju uvid

Rušenje kuća u zaštićenoj Ulici braće Radić, foto: NJ/Magločistač (arhiva)

Izvor: Autonomija

08.02.2021

Kategorija: U fokusu

Grupa za konceptualnu politiku (GKP) i Inicijativa za lokalnu samoupravu zahtevaju obustavu javnih sednica Komisija za planove i obustavljanje procesa izrade Plana detaljne regulacije delova Novog Sada jer građani u mesnim zajednicama zbog pandemije ne mogu učestvovati na javnim sednicama i imati javni uvid u planove izgradnje.

Iz ova dva udruženja skreću pažnju javnosti na “pojačanu aktivnost javnih urbanističkih preduzeća koja izrađuju planove i uređuju gradove tokom pandemije i vanrednih situacija u mnogim lokalnim samoupravama, iako ne postoje uslovi za adekvatno sprovođenje javnih uvida koji su neophodni da bi jedan plan bio u skladu sa zakonom i da bi bio adekvatno usvojen”, navodi se u saopštenju za javnost.

Dodaje se da aktuelna vlast očigledno bira “ekonomski aspekt života” i nadređuje ga zdravstvenom, pokušavajući istovremeno da javnim predstavi “privatni interes na čijem zadovoljenju jedino i radi”.

“Upozoravamo da ova vlast sistematski radi na isključenju građana iz procesa donošenja odluka, a da su tokom vanredne situacije njihova prava još više ograničena i dezavuisana”, piše u saopštenju.

Iz ova dva udruženja pozivaju institucije ombudsmana na lokalnom, pokrajinskom i republičkom nivou, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, kao i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, kojima su se građani Novog Sada obratili, da reaguju na kršenje njihovih prava na lokalnu samoupravu.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.