U PRVA ČETIRI MESECA 2018. VIŠE ŽRTAVA PORODIČNOG NASILJA NEGO PROŠLE GODINE

U PRVA ČETIRI MESECA 2018. VIŠE ŽRTAVA PORODIČNOG NASILJA NEGO PROŠLE GODINE

Ilustracija: freeimages.com

Objavio: Magločistač

11.05.2018

Kategorija: U fokusu

U prva četiri meseca 2018. godine u Srbiji broj ubistava u porodičnom nasilju veći je u odnosu na isti period u prošloj godini, izjavila je danas šef odseka za prevenciju nasilja u porodici Ministarstva unutrašnjih poslova Stana Pantelić.

Ona je za Radio-televiziju Srbije rekla da su od početka godine ukupno 24 osobe ubijene kao žrtve nasilja u porodici, dok je u istom periodu prošle godine bilo ukupno 18 osoba žrtava.

Pantelić je rekla da je ove godine do kraja aprila bilo 18 žena žrtava porodišnog nasilja, i šest muškaraca.

“Tačno je da je ženski pol više ugrožen ovim krivičnim delom nasilja u porodici, ali takođe je i dosta muškaraca”, kazala je ona.

Prema njenim rečima, kada se govori o ubistvima u porodici, uglavnom su to ranije činili supružnici, međutim, u poslednje vreme je slučaj da su žrtve majke, a ubice deca.

Prema njenim rečima, Zakon o sprečavanju nasilja u porodici je dobar i zaista se primenjuje, a kako je istakla, i efekat primene je dobar i uglavnom se odnosi na preventivni rad policije i drugih državnih službi.

“Smatram da je zaista primenjiv, jer smo mi prošle godine izrekli oko 13.808 hitnih mera koje taj zakon predlaže, kao što su iseljenje učinioca i mera komunikacije učinilaca”, kazala je Pantelić.

Kako je dodala, broj žrtava možda bi bio i veći, ali su pripadnici policije intervenisali u 10.000 porodica i sprečili da nasilje ne eskalira.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.