U junu se evidenciji nezaposlenih prijavilo 39.000 građana Srbije

U junu se evidenciji nezaposlenih prijavilo 39.000 građana Srbije

Izvor: Pixabay

Objavio: Magločistač

16.07.2020

Kategorija: U fokusu

Na evidenciju Nacionalne službe zapošljavanja (NSZ) Srbije u junu se prijavilo 38.640 građana, što je 40 odsto više nego u maju, rekla je danas za agenciju Beta saradnica Fondacije Centar za demokratiju Sarita Bradaš.

“U maju ove godine posao je zatražilo novih 26.453 ljidi, a u junu 2019. godine 27.403, što znači da nezaposlenost brzo raste”, rekla je Bradaš.

Dodala je da je od ukupnog broja prijavljenih na evidenciju u junu 25.368 ljudi prvi put zatražilo posao, a 13.272 njih je već negde radilo.

Bradaš je rekla da će biti “vruća jesen” jer će bez posla zbog krize u ekonomiji izazvane pandemijom virusa COVID-19 ostajati sve veći broj ljudi.

Pravo na novčanu nadoknadu u NSZ, prema rečima Bradaš, ima lice koje je bilo osigurano za slučaj nezaposlenosti 12 meseci neprekidno ili sa prekidima 18 meseci.

Da bi nezaposleni radnik ostvario pravo na socijalnu pomoć prema Pravilniku o obrascima u postupku ostvarivanja prava na novčanu socijalnu pomoć mišljenje daje i centar za socijalni rad na osnovu ocene razloga za propuštenu zaradu, broja članova domaćinstva i drugog čime se utvrđuje socio-ekonomski status porodice.

Podaci o propuštenoj zaradi utvrđuju se na osnovu mogućnosti radnog angažovanja pojedinca, odnosno člana porodice, učestalosti radnog angažovanja i cene rada na slobodnom tržištu za određeni posao i mogućnosti izdavanja nekretnina u vlasništvu u zakup.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.