U Beogradu otvorena LGBT manifestacija “Nedelja ponosa”

U Beogradu otvorena LGBT manifestacija “Nedelja ponosa”

Izvor: Beta

12.09.2022

Kategorija: U fokusu

Podizanjem zastave “Evroprajda 2022” ispred Palate Srbija, danas je u Beogradu otvorena LGBTI+ manifestacija “Nedelja ponosa”.

Koordinator “Evroprajda” Goran Miletić najavio je da će tokom “Nedelje ponosa” biti održano “sve što je planirano”, od filmskih projekcija, koncerata i konferencija o ljudskim pravima do šetnje najavljene za subotu, 17. septembar.

“LGBT zajednici u Srbiji trebaju prava i mislim da će ‘Evroprajd’ to doneti”, rekao je Miletić na otvaranju manifestacije.

Dodao je da LGBT aktivistima prvi put nije dozvoljeno da “Nedelju ponosa” otvore u Skupštini Beograda zbog čega su skup otvorili ispred Palate Srbija.

“Podižemo zastavu ispred institucija jer želimo primene zakona odmah, nema vremena za čekanje”, kazao je Miletić i istakao da od nove vlade i parlamenta očekuje da usvoje zakon o istopolnim zajednicama.

Naglasio je da je stadion na Tašmajdanu nova lokacija za koncerte, a da će eventualna izmena maršrute šetnje biti objavljena danas ili sutra.

Koordinator “Beograd Prajda” Marko Mihailović izjavio je da se oseća “posramljeno” jer danas stoje ispred institucije koja nije uradila dovoljno za prava LGBTI+ osoba, naglašavajući da na otvaranje nisu došli predstavnici grada i države.

Istakao je da će zahtevi ovogodišnjeg prajda biti isti kao i 2017. godine, jer od tada ništa nije usvojeno, naglašavajući da je Srbija jedina zemlja u regionu koja nema Zakon o istpolnim zajednicama.

On je dodao da još uvek čekaju odluku MUP-a o eventualnoj zabrani šetnje, ali i izrazio nadu da do te zabrane neće doći, naglašavajući da će u okviru “Nedelje ponosa” svakako biti održani svi najavljeni događaji i da nikada ranije na njima nije bilo većih problema.

“Bezbednost ne bi trebalo da bude problem, policija bi trebalo da obezbedi sve događaje. Pitanje je samo šetnja”, rekao je on.

Mihailović je rekao i da će ovogodišnja “kuma prajda” biti reperka Ivana Rašić, poznatija kao Sajsi MC.

Predsednica Evropske asocijacije prajdova (EPOA) Kristin Garina ocenila je da je to najvažniji Prajd koji organizuju u 13 godina koliko postoji ta asocijacija.

“Opozicija koja vam se suprotstavlja ukazuje koliko je bitan ovaj ‘Evroprajd'”, istakla je ona.

Novinarima se nakon zvaničnog otvaranja obratila i poverenica za ravnopravnost Brankica Janković, koja je naglasila da joj je žao zbog nerazumevanja koje je izraženo na skupu “Litije za spas Srbije” i “Molebanu za spas porodice i braka”, koji je služio patrijarh Porfirije.

“Po prirodi svog posla, oni bi trebalo da šire mir i razumevanje među ljudima. Žao mi je zbog tolikog nerazumevanja potreba i emocija naših LGBT sugrađana. Moram da priznam da istinski ne razumem kako sve to narušava naš identitet, našu porodicu”, istakla je poverenica.

Po njenim rečima, sigurna je da je slučajeva diskriminacije mnogo više od onih koji se zvanično prijavljuju, jer postoji “jedna velika socijalna distanca kada se radi o LGBT sugrađanima”.

Istakla je da treba istražiti šta se dogodilo u društvu i šta je dovelo do tolikog nerazumevanja i zašto se tolika tenzija podigla.

Janković nije mogla da precizira da li će učestvovati na šetnji u okviru “Evroprajda” ako policija zabrani taj skup.

Skupu su prisustvovali i ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žofre.

Otvaranje manifestacije proteklo je bez incidenata, a veliki broj policajaca obezbeđivao je skup.

Grupa od desetak građana, protivnika održavanja te LGBT manifestacije, okupila se u Bulevaru Mihajla Pupina, noseći transparente i ikone.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.