
Železnička stanica u Nom Sadu, foto: NJ/Magločistač (arhiva)
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da je nakon šest osoba, među kojima je bio i Tomislav Momirović bivši ministar građevinarstva u vreme početka rekonstrukcije, uhapšeno još pet osoba.
To bi značilo da je, za sada, uhapšeno ukupno 11 osoba.
Među tih pet uhapšenih u odgovorno lice i vlasnik firme “Deko tim” iz Beške Nenad Ignjatović, menadžerka za investicije “Infrastruktura železnice Srbije” i menadžerka Projekta modernizacije i rekonstrukcije mađarsko-srpske železničke veze Beograd – Budimpešta, Slobodanka Katanić.
Uhapšen je i direktor i odgovorno lice Omladinske zadruge “Menadžer” Aleksandar Cvjetković, kao i odgovorna lica u više privrednih subjekata Dragan Popović i Zoran Mijajlović, navodi tužilaštvo.
“Udarna grupa, nastavlja u narednom periodu započeti rad na istraživanju finansijskih tokova koji se tiču ostalih aspekata projekta ‘Modernizacija i rekonstrukcija mađarsko-srpske železničke pruge na relaciji Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija)'”, navodi se u saopštenju.
Tužilaštvo je ranije danas saopštilo da je u okviru istrage za istraživanje finansijskih tokova novca koji se odnose na modernizaciju i rekonstrukciju pruge Novi Sad – Subotica – državna granica (Kelebija) uhapšeno šest osoba, kao i da su u toku pretresi i privođenja još pet osoba, a postupkom je obuhvaćeno još nekoliko osoba zbog sumnje da su državni budžet oštetili za više od 115 miliona dolara.
Tužilaštvo navodi da su zaključivanjem aneksa na komercijalnim ugovorima i sporazumima, osumnjičeni Tomislav Momirović, Goran Vesić, Anita Dimoski, Nebojša Šurlan i Slobodanka Katanić omogućili da izvođač radova “CRIC – CCCC” prema finansijeru i investitoru do sada ukupno fakturiše vrednost izvedenih radova na projektu u iznosu od 1,21 milijarde dolara.
Osumnjičeni, kako navodi tužilaštvo, omogućili su izvođaču i da izvede dodatne radove za koje je preuzeta obaveza naknadnog plaćanja po fakturisanju u vrednosti od 64 miliona dolara, čime su izvođaču pribavili imovinsku korist, u do sada utvrđenoj vrednosti od najmanje 18 mliliona dolara, a budžetu Srbije naneli štetu u iznosu od 115.558.520,43 američkih dolara, koji predstavlja razliku između preuzetih finansijskih obaveza za budžet Srbije i ugovorne cene iz Komercijalnog ugovora.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 86. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti, rodnog identiteta ili drugog ličnog svojstva bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.