TRIBINA: NAPADI NA NOVINARE SE NE SMEJU TOLERISATI

TRIBINA: NAPADI NA NOVINARE SE NE SMEJU TOLERISATI

Izvor: autonomija.info

Objavio: Magločistač

14.06.2017

Kategorija: U fokusu

Šef Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio izjavio je da institucije u Srbiji moraju da pošalju jasan signal da se napadi na novinare neće tolerisati.

“Institucije imaju važan zadatak da daju signal da se napadi na novinare na zadatku neće tolerisati”, rekao je Oricio u Beogradu na konferenciji “Medijske slobode i bezbednost novinara u Srbiji – šta je sledeći korak”.

On je podržao Sporazum o poboljšanju bezbednosti novinara, koji su u decembru potpisali predstavnici tužilaštva, policije i novinarskih udruženja.

Ambasadorka Australije u Srbiji Džulija Fini kazala je da veruje da je saradnja policije, tužilaštva i novinara ključna za bezbedan rad novinara i založila se da se potpisani Sporazum što pre primeni.

“Svaki napad na novinare je napad na slobodu izražavanja, a medije ne treba da ućutkujemo već da ih ohrabrujemo da odgovorno obavljaju svoj posao. Nijedno demokratsko društvo ne sme tretirati novinare kao neprijatelje, već kao važan stub demokratskog društva. Istraživačko, kritičko i oštro novinarstvo je temelj svakog demokratskog društva koje teži prosperitetu”, kazala je Džulija Fini.

Zamenik republičkog javnog tužioca Branko Stamenković rekao je da su radne grupe koje su formirane nakon potpisivanja Sporazuma do sada održali tri sastanka, koji su bili konstruktivni, ali na kojima je bilo i dosta kritika i rasprava.

“Primetili smo određeno nerazumevanje od strane novinarskih udruženja i medijskih asocijacija… Potrebna je dodatna edukacija novinara iz oblasti krivično-pravne zaštite”, kazao je Stamenković.

Pomoćnik ministra kulture i informisanja Miloš Janković rekao je da je izrada Medijske strategije u planu “u najskorijem roku”.

Sudija Apelacionog suda u Beogradu Miodrag Majić rekao da su u Srbiji progonjeni novinari koji se trude da rade profesionalno svoj posao, a progonjene su i sudije koje se trude da budu nezavisne.

“Teško je naći zemlju u kojoj ne postoji vladavina prava, a postoje slobodni mediji, kao što je teško naći državu u kojoj nema slobodnih medija, a postoji vladavina prava. Takođe, nema slobodnih izbora bez slobodnih medija i ukoliko građanima uskraćujete informacije ili nemate nezavisno pravosuđe”, kazao je Majić.

Lekić: Napadi, pretnje i pritisci u porastu

NUNS je od početka godine zabeležio ukupno 40 napada, verbalnih pretnji i pritisaka na novinare, izjavio je predsednik tog udruženja Slaviša Lekić.

Lekić je ukazao da je prošle godine zabeleženo 69 napada, verbalnih pretnji i pritisaka na novinare i konstatovao da je jasan trend povećanja.

Smanjuje se broj fizičkih napada, a raste broj pretnji i pritisaka, ocenio je Lekić i istakao da je broj uvreda i pretnji novinarima povećan u vreme predsedničke kampanje u Srbiji.

Lekić je izrazio i očekivanje da će Savet Evrope kontaktirati srpske vlasti povodom napada na novinarku Lidiju Valtner u danu kada je novi predsednik Srbije Aleksandar Vučić položio zakletvu. On je ukazao da i dalje nisu rešeni slučajevi ubistva novinara Slavka Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića, kao i pokušaj ubistva novinara Dejana Anastasijevića.

Jeremić: Posebno ugroženi novinari u manjim sredinama

Predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije Petar Jeremić je ukazao da su novinari u manjim sredinama posebno ugroženi i pozvao ih da ne oklevaju i prijave slučajeve pretnji, napada i pritisaka.

Na nama je da se borimo i da ne odustanemo kako bi bezbednost novinara bila veća, podvukao je Jeremić.

Predsednik Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Milorad Tadić je ocenio da se “režimi” u Srbiji menjaju, ali da pritisci i napadi na novinare ostaju.

Sejdinović: Orhabreni zahtevom tužilaštva 

Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović rekao je da su novinarska i medijska udruženja imala velika očekivanja od ovog sporazuma i imaju ih i dalje.

“Ohrabruje nas činjenica da se u realizaciju sporazuma uključila i Misija OEBS-a, a očekujemo da se uključe i drugi međunarodni faktori”, kazao je Sejdinović.

Prema njegovim rečima, veoma je važna poruka da se onima koji novinarima prete smrću pošalje jasna poruka da je u pitanju krivično delo, jer im se, u suprotnom, šalje upravo suprotna poruka.

Sejdinović je rekao da ohrabruje vest da je tužilaštvo uputilo policiji zahtev da se utvrdi ko su bili napadači na novinare 31. maja u Beogradu.

Konferenciju su organizovali Nezavisno društvo novinara Vojvodine, OEBS i ambasada Australije u Beogradu.

 

Izvor: Beta, FoNet

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.