Stokić: Vakcinacija bezbedna za obolele od dijabetesa i bolesti štitaste žlezde

Stokić: Vakcinacija bezbedna za obolele od dijabetesa i bolesti štitaste žlezde

Vakcina, foto: Pixabay

Izvor: N1

29.01.2021

Kategorija: U fokusu

Direktorka Kliničko bolničkog centra Vojvodine, endokrinolog Edita Stokić, rekla je da je vakcinacija efikasno i bezbedno terapijsko sredstvo i za obolele od dijabetesa. Kako je rekla, do 15 časova ukupno je vakcinisano 426.615 osoba, od čeka danas 22.394.

Kako je objasnila, bazirano na medicinskim dokazima, osobe sa dijabetesom tip jedan i dva su u tri do četiri puta većem riziku od oboljevanja težom slikom, češćom hospitalizacijom, pa čak i letalnim ishodom.

„Pokazano je da je dobra glikoregulacija dobar faktor koji može uticati na smanjenje oboljevanja. Američka organizacija jasno je istakla da je vakcinacija jedno od najbezbednijih opcija za izlazak iz epidemije i za dijabetične bilesnike. Vakcinacija je bezbedno terapijsko sredsvo u sprečavanju širenja infekcije. Kada su rađena testiranja, pre svega Fajzerovom vakcinom, pratila su se neželjena dejstva. Ona su bila blaga i odnosila su se na bol u ruci i malkasalost, koji su bili kratkog trajanja. Ali znamo da se ovakve neželjene reakcije javljaju kao imunološki odgovor na primljenju vakcinu“, objasnila je.

Naglašava da je kod dijabetičara važno da u toku jednog ili dva dana isprate vrednosti šećera u krvi i da uzimaju dovoljno tečnosi.

Kada je reč o obolelima od endokrinih bolesti, najveće interesovanje za vakcinacijom je bilo od pacijenata koji imaju bolesti štitaste žlezde Hašimoto tireodititis, koji spada u kategoriju autoimunih bolesti.

„Ističem da ove bolesti nisu kontraindikacija za vakcinaciju. Primena hormonske terapije takođe nije kontraindikacija za vakcinaciju“, rekla je Stokić.

Upitana da komentariše pitanje u vezi sa prisustvom publike na utakmici Crvena zvezda – Milan, kao i neka druga pitanja koja su vezana za odluke Kriznog štaba, Stokić je poručila da nije član Kriznog štaba i da ne može to da komentariše.

Poručuje da iako je neko vakcinisan, ne sme se popustiti u merama zaštite, zaigrati se i smatrati sebe dovoljno imunizovanim.

„Dok se ne završi ciklus vakcinacije, moramo da budemo oprezni, nema opuštanja. U ovoj fazi kada imamo manji broj pacijenata koje hospitalizujemo,, kada naizgled imamo mirniju situaciju, ne smemo se opuštati, moramo da se pridržavamo svih mera koje je Krizni štab zacrtao – maske, smanjeno okupljanje i distanca, dezinfekcija“, kaže direktorka KCV.

Govorila je i o pojedinim reakcijama nakon primanja vakcine.

„Bol u ruci, slabost, malaksalost, temperatura, mogu biti prateća pojava, ali ukoliko znamo da su to delovi komplikacija blage slike, smatram da ne treba nigde da se javljamo i da one kao takve postoje“, navela je Stokić.

Na pitanje kako je Srbija u samom vrhu po broju vakcinisanih, kaže da je tome doprinelo više faktora.

„Definitivno sve ono od marta šta smo prošli je navelo, pored apela i edukacija, da je na neki način zdravstveno vaspitalo stanovništvo i da zato imamo takav odziv. Apeli zdravstvene struke doprineli su umnogome u prevenciji, priči da je vakcina efikasno i bezbedno sredstvo u sprečavanju šienja kovida“, dodala je.

Govoreći o novom soju koronavirusa, ona kaže da kliničarima to ne stvara previše problema.  Stokić je rekla da osoba koja je novi soj virusa donela u Srbiju nije hospitalizovana, ali je dodala da saznanje o prisustvu novog soja u Srbiji znači da treba i dalje biti „u liniji borbe sprečavanja širenja virusa“.

„S obzirom da je kovid 19 infekcija različite kliničke slike, ima i različitu dinamiku razvoja, saznanje o novom mutiranom virusu nama samo nameće viši nivo opreznosti. Nema popuštanja mera, da i dalje budemo u liniji borbe – maske, ditsanca i dezinfekcioja ruku“, rekla je Stokić.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.