Stojanović: Doveden u pitanje opstanak civilnog društva i slobodnih medija

Stojanović: Doveden u pitanje opstanak civilnog društva i slobodnih medija

Maja Stojanović, izvor: Medija centar Beograd

Izvor: Autonomija

02.09.2021

Kategorija: U fokusu

Direktorka Građanskih inicijativa Maja Stojanović ocenila je da je doveden u pitanje sam opstanak civilnog društva i slobodnih medija, napominjući da autokratija ne trpi kritiku.

„Mediji u Srbiji trenutno su u najgoroj situaciji od demokratskih promena 2000. i taj se opasan trend nastavlja iz godine u godinu. Mediji su suočeni sa klasičnim, ali i inovativnim političkim pritiscima“, rekla Stojanović za NIN, a prenosi Autonomija.

Kako je navela, pored cezure i autocenzure, za koju je takođe odgovorna vlast, mediji se suočavaju i sa diskriminacijom koja se pre svega ogleda u odbijanju predstavnika vlasti da gostuju na „slobodnim medijima“.

„Ekonomski pritisci su takođe sve veći. Medijsko tržište u Srbiji ne postoji, jer kompanije ne odlučuju po zakonima tržišta gde će da se reklamiraju, već gledaju da ne naljute vlast“, istakla je Stojanović.

Ona je istakla da se i pritisci na civilno društvo pogoršavaju iz godine u godinu i da se „redovno vode hajke u prorežimskim medijima na organizacije koje kritički nastupaju“.

„Autokratija ne trpi kritiku, to je opšte poznato. Ona se doživljava kao napad na vlast, u njihovoj svesti čak i državu, i kao neprijateljsko ponašanje. Zato imamo apsurdne situacije da se za terorizam proglašava svaka, pa i najbenignija kritika vlasti, a potpuno nevini ljudi se optužuju za nekakve zavere, pa čak i za pripreme ubistva predsednika Republike“, istakla je Stojanović.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.