Stejt department: U Srbiji korupcija, politički pritisak, ograničena sloboda izražavanja

Stejt department: U Srbiji korupcija, politički pritisak, ograničena sloboda izražavanja

Foto: MD/Magločistač

Izvor: Beta

13.04.2022

Kategorija: U fokusu

Američko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su u Srbiji uočena ograničenja slobode izražavanja i medija, politički pritisak na pravosuđe, kao i brojna dela ozbiljne korupcije u vladi.

Stejt department je u izveštaju o globalnom stanju ljudskih prava za 2021. godinu u delu o Srbiji pomenuo “ozbiljna ograničenja slobode izražavanja i medija, uključujući nasilje, pretnje i bezrazložna hapšenja i krivično gonjenje novinara, kao i brojna dela ozbiljne korupcije u vladi”.

U dokumentu objavljenom 12. aprila ukazuje se i na krivična dela koja uključuju nasilje ili pretnje nasiljem prema osobama sa invaliditetom, kao i zločine, uključujući nasilje, protiv zajednice LGBT.

Iako su vlasti preduzele mere da krivično gone i kazne počinioce kršenja ljudskih prava, ipak brojni posmatrači smatraju da su mnogi “slučajevi korupcije, društvenog i porodičnog nasilja, napada na pripadnike civilnog društva i drugih zloupotreba ostali neprijavljeni i nekažnjeni”.

Stejt department se osvrnuo na ocenu izveštaja nevladine organizacije Fridom haus u kojem je Srbija označena kao hibridni režim i zemlja u kojoj je stanje osnovnih sloboda i demokratskih institucija nastavilo da se pogoršava – bez znakova poboljšanja.

Američko ministarstvo je pomenulo i izveštaj međunarodne organizacije Reporteri bez granica iz 2021. prema kojem je Srbija zemlja slabih institucija i ujedno plen lažnih vesti koje šire tabloidi uz podršku vlasti.

Tabloidi su nastavili da budu popularan i moćan kanal dezinformacija. Brojne njihove mete bili su lideri opozicionih partija, građanski aktivisti i nezavisni novinari”, navodi se u izveštaju Stejt departmenta i dodaje da nije bilo “delotvornog kažnjavanja” za neprofesionalno novinarstvo.

Navodi se da je politički pritisak na pravosuđe i dalje zabrinjavajući i ukazuje na izveštaje o pritisku vlade na ličnosti koje su kritikovale pravosuđe.

“Zvaničnici vlasti i poslanici nastavili su javno da komentarišu istrage koje su u toku, sudske postupke ili rad pojedinih sudija i tužilaca”, navodi se u izveštaju.

Pozivajući se na izveštaj Evropske komisije iz 2021, u američkom dokumentu se konstatuje da je Srbija ostvarila slabe rezultate u procesuiranju ratnih zločina i poziva se na unapređenje saradnje Međunarodnog rezidualnog mehanizma i Tužilaštva za ratne zločine Srbije, navodi se, između ostalog, u izveštaju u delu o Srbiji.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.