Srbiji bi posle 2040. godine moglo da nedostaje od 80.000 do 100.000 radnika jer će biti sve manje radno sposobnih ljudi zbog iseljavanja i smanjenog priraštaja, rekao je danas ekonomista Ivan Nikolić.
On je na prezentaciji novog broja časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT) istakao da će se 2033. godine broj nezaposlenih sa lanjskih 489.400 smanjiti na 369.200 radnika do 2025. godine, a 2033. godine nezaposlenost će pasti na ispod 100.000.
“Stopa nezaposlenosti će se 2020. godine spustiti na 11,5 odsto, a 2027. godine ispod šest odsto”, rekao je Nikolić.
On je istakao da dinamičan ekonomski rast između ostalog zavisi i od kvantiteta i kvaliteta radne snage, njegove obrazovne i starosne strukture.
“Stopa fertiliteta (plodnosti) u Srbiji je 2015. godine iznosila 1,46 i niža je nego 2001. godine kada je bila 1,58. Ta stopa nije dovoljna za zaustavljanje depopulacije”, rekao je Nikolić.
On je dodao da se protiv nepovoljnih demografskih tendencija ne može boriti demografskim oružjem, već da rešenja sada treba tražiti u poboljšanju u obrazovanju i prilagođavanju potrebama tržišta rada, skraćenju dužine studiranja i ranijem zapošljavanju kao i pomeranju starosne granice za penzionisanje.
“Nemačka će 2050. godine imati 80 miliona stanovnika manje i svesna je tog problema pa zato i prihvata migrante, iako možda nisu kakve bi želela, ali nema alternativu”, rekao je Nikolić.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević istakao je da “svetska populacija raste i da će se stanovništvo preraspodeljivati”.
“U istoriji je bilo seoba naroda. Neke zemlje već sada imaju u vidu nedostatak radne snage i dozvoljavaju kontrolisan ulazak doseljenika. Zakoni tržišta deluju i granice je nemoguće potpuno zatvoriti”, rekao je Kovačević.
Izvor: Beta
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.