Srbija od EU dobila 220 miliona evra za kontrolu migracija i granice

Srbija od EU dobila 220 miliona evra za kontrolu migracija i granice

Foto: MUP Srbije (arhiva)

Izvor: RSE

17.05.2024

Kategorija: U fokusu

Evropska unija (EU) Srbiji je od 2015. dala više od 220 miliona evra pomoći u oblasti migracija i upravljanja granicama, izjavio je Nikola Bertolini, šef Odeljenja za saradnju Delegacije EU u Srbiji.

Na kraju petodnevne obuke graničara u Subotici, na severu Srbije, Bertolini je 17. maja rekao da je Srbija usvojila strategiju integrisanog upravljanja granicom, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).

Dodao je da je novac iz Brisela upućen Srbiji za veću sigurnost granica i pomoć u borbi protiv nezakonitih prekograničnih aktivnosti, krijumčarenja oružja, eksploziva i narkotika.

“Podizanje kapaciteta graničnih službi dovodi i do efikasnijeg otkrivanja neregularnih migracija, trgovine ljudima i krijumčarenja”, naveo je Bertolini.

Istakao je da EU planira da nastavi podršku Srbiji za sprovođenje efikasnijeg nadzora i sofisticirane provere ne granici, kao i da obezbedi savremenu opremu za tu namenu.

Podsetio je da povećanje obima trgovine, turizma i kulturne razmene zahteva otvorenije granice, ali i istovremeno očuvanje visokog stepena bezbednosti na granicama.

“Zato sve granične službe moraju da uspostave ravnotežu strogih kontrola i otvorenih granica”, rekao je Bertolini.

Akcioni plan EU za integrisano upravlјanje granicom Vlada Srbije usvojila je 2022. godine.

Od početka svetske migrantske krize 2015. godine, takozvanom Balkanskom rutom kroz Srbiju je prošlo više od milion i po izbeglica i migranata, podatak je nadležnih tela Ujedinjenih Nacija (UN).

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.