SRBIJA NEMA PODATKE O RADNICIMA KOJI SU OTIŠLI IZ ZEMLJE U POTRAZI ZA POSLOM

SRBIJA NEMA PODATKE O RADNICIMA KOJI SU OTIŠLI IZ ZEMLJE U POTRAZI ZA POSLOM

Izvor: Pixabay.com

Objavio: Magločistač

23.08.2018

Kategorija: U fokusu

Nema preciznih podataka o radnicima koji su otišli iz Srbije u potrazi za poslom, a već se teško nalaze majstori raznih struka, upozorila je danas istraživač Fondacije Centra za demokratiju Sarita Bradaš.

Ona je za agenciju Beta rekla da država nema sistematizovane podatke o radnicima koji su otišli iz Srbije da bi našli posao, a samo se povremeno pojavljuju parcijalne informacije.

“Ne znamo koliko je ljudi otišlo iz zemlje u potrazi za zaposlenjem, gde su otišli, šta rade i kako su se snašli”, rekla je Bradaš.

Ona je navela da je u Srbiji od 2000. godine do 2017. godine iz sektora zdravstva i socijalne zaštite otišlo 18.500 zaposlenih, a da je u u istom periodu u državnoj administraciji, vojsci i policiji zaposleno 11.000 ljudi.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da će Srbiji nedostajati radnici već za godinu-dve, a da je ranije mislio da će taj problem nastati za tri-četiri godine.

“Za godinu-dve moraćemo da uvozimo radnu snagu, prošle godine investitori su tražili 17.000 radnika, ove 75.000. Nedostaju tesari zavarivači, mesari, vodoinstalateri, nema vozača”, rekao je Vučić na potpisivanju sporazuma za fabriku guma u Zrenjaninu.

Bradaš je rekla da je prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) i Svetske banke u evropske zemlje iz Srbije 2007. godine došlo 1.000 ljudi, a već 2014. i 2015. godine broj useljenika je povećan na 60.000.

“Zabrinjavajuće je to što se iseljavaju mladi i porodice, i to visokokvalifikovana radna snaga”, rekla je Bradaš.

Dodala je da se u poslednje dve godine intezivno iseljavaju zdravstveni radnici.

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.