Srbija delimično primenila preporuke Saveta Evrope o zabrani govora mržnje poslanika i o zapošljavanju Roma

Srbija delimično primenila preporuke Saveta Evrope o zabrani govora mržnje poslanika i o zapošljavanju Roma

Izvor: youtube.com (print screen)

Objavio: Magločistač

02.06.2020

Kategorija: U fokusu

Komisija Saveta Evrope za borbu protiv rasizma i netolerancije objavila je 2. juna da je Srbija samo delimično primenila dve njene preporuke, o zabrani govora mržnje poslanika i zvaničnika i o zapošljavanju Roma u državnoj upravi. Broj Roma i pripadnika drugih manjina zaposlenih u javnom sektoru Srbije i dalje je daleko od proporcionalnog njihovom udelu u populaciji, navodi se u zaključcima tog tela.

Evropska komisija protiv rasizma i netolerancije (ECRI) preporučila je 2017. godine da Skupština i Vlada Srbije usvoje kodekse ponašanja kojima se zabranjuje korišćenje govora mržnje, uz suspenziju mandata i druge sankcije za kršenje njihovih odredbi, i da uspostave efikasne kanale izveštavanja o tome.

U zaključcima o primeni dve prioritetne preporuke upućene Srbiji 2017. godine, ECRI je navela da su je vlasti Srbije obavestile da su prava i obaveze poslanika regulisane Ustavom, zakonima i Poslovnikom Narodne skupštine, koji zabranjuju korišćenje uvredljivih reči.

U odgovoru upućenom Komisiji u oktobru 2019. godine, Vlada Srbije je navela i da je 2017. godine Poslovnik dodatno izmenjen kako bi poslanici bili sprečeni da pribegavaju govoru mržnje kada komentarišu sudske odluke u procesima za ratne zločine i da negiraju takve zločine.

Iako pozitivno ocenjuje “ovo delimično poboljšanje”, Komisija Saveta Evrope ističe da je potrebno dalje jačanje tih pravila i da ona treba da sadrže “koherentnu i adekvatnu zabranu govora mržnje”.

“ECRI žali što nije postignut napredak u usvajanju pravila i od Vlade Srbije i zaključuje da je ova preporuka delimično primenjena”, navodi se u zaključcima usvojenim 7. aprila ove godine.

Komisija je 2017. preporučila i da vlasti Srbije daju prioritet zapošljavanju proporcionalnog broja Roma i drugih manjina u državnoj upravi i da im obezbede podjednako stabilne radne uslove.

ECRI navodi da ju je Vlada Srbije informisala o Akcionom planu za ostvarivanje prava nacionalnih manjina čiji je cilj postizanje adekvatne zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina u javnom sektoru i preduzećima.

Ne pružajući konkretne podatke, Vlada je navela i da su Romi zaposleni kao pedagoški asistenti, zdravstveni posrednici i koordinatori za romska pitanja, stoji u zaključcima.

Međutim, istraživanje Zaštitnika građana pokazuje kontinuiranu isključenost Roma i nedostatak adekvatnih instrumenata za njihovo učešće na svim nivoima lokalne uprave, navela je Komisija.

“ECRI sa žaljenjem konstatuje da je broj Roma i pripadnika drugih manjina zaposlenih u javnom sektoru Srbije i dalje daleko od proporcionalnog (njihovom udelu u populaciji)”, navodi se u zaključcima.

Dodaje se da ECRI nije dobila nikakve informacije o tome da li Romi imaju koristi od jednako stabilnih radnih uslova u poređenju s drugim zaposlenima u javnom sektoru.

“ECRI zaključuje da je preporuka delimično primenjena”, stoji u zaključcima.

Navodi se da su zaključci zasnovani na odgovoru Vlade Srbije i informacijama prikupljenim od drugih izvora i da pokrivaju period do 25. oktobra 2019. godine, kada je ECRI primila odgovor srpskih vlasti na zahtev za informacijama.

Dodaje se da se zaključci odnose samo na dve prioritetne preporuke i da “nemaju za cilj pružanje sveobuhvatne analize svih kretanja u borbi protiv rasizma i netolerancije u Srbiji”.

ECRI je jedinstveno telo za nadgledanje ljudskih prava, specijalizovano za pitanja povezana s borbom protiv rasizma, diskriminacije, ksenofobije, antisemitizma i netolerancije u Evropi. Komisija priprema izveštaje i upućuje preporuke državama članicama Saveta Evrope.

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.