Nezavisno udruženje novinara Srbije danas je na godišnjoj skupštini izabralo Slavišu Lekića za novog predsednika udruženja.
U trci za predsednika NUNS-a je učestvovao i Željko Bodrožić. Za Lekića je glasalo 126, a Željka Bodrožića 68 članova NUNS-a.
Redovna sednica skupštine NUNS-a počela je minutom ćutanja, zbog nedavno preminulog novinara Nebojše Spajića. Usledilo je obraćanje kandidata za novog predsednika.
“Poslednjih nekoliko godina sam više poznat akcijašima društvenih mreža nego medijima. Ovde skupština bira između Bodrožića i Lekića, ni jedan nije izgubio. Razlika je u nijansama, godinama, iskustvu i načina dolaska do cilja, a cilj je isti svima – slobodno novinarstvo. Vremena u kojima živimo kao profesionalci su jako teška, to nije nevreme i kijamet gde se treba skloniti i sačekati da prođe, već treba krenuti u akciju. NUNS treba da povrati imidž koji je imao”, izjavio je Slaviša Lekić.
Željko Bodrožić je izjavio da se oseća kao pobednik samom kandidaturom.
“NUNS je pored NDNV jedino slobodno udruženje. Ono što ja mogu da vidim iznutra je da je važno da ojačamo organizaciju jer mi imamo jake članove i od nas u Odboru zavisi da li ćemo ih podstaći. Zahvaljujući sekretarijatu mi smo opstali. Potrebno je i da Medija centar dignemo na noge i podržimo sekretarijat koji nam je pomogao da preživimo ovaj period, kao i da ojačamo lokalne poverenike i budemo prisutni i aktivni van Beograda. Ovo je novi početak NUNS-a i ko god pobedi ovo će biti novi početak NUNS-a”, zaključio je Bodrožić.
Članovima NUNS-a obratio se i bivši predsednik Vukašin Obradović.
“Obraćam se poslednji put sa pozicije predsednika NUNS-a. Hvala vam svima na podršci i poverenju koje ste mi pokazali. U svojoj novinarskoj karijeri izbor za predsednika NUNS-a predstavlja veliku čast. Za mene, NUNS predstavlja ideju za ono što nas je udružilo, a ta ideja je etika i slobodno društvo. Ja sam se trudio da da očuvam to što je misija NUNS-a a to je da on bude predvodnik u progresionalnom odgovornom novinarstvu”, poručio je Obradović.
On je naveo da je NUNS postao nepoželjan u medijima koji su želeli da održe dobre odnose sa vlašću.
“Druga činjenica je da mi kada govorimo o članovima NUNS-a, o solidarnosti i učešću, moramo da znamo da se oni susreću sa velikim pritiscima, jer nemamo mehanizam zaštite naših novinara da oni mogu da slobodno dignu svoj glas protiv kršenja načela za koji se zalaže NUNS. Nešto što zaista nerado izgovaram. problem NUNS-a jesu neki naši članovi koji se pre podne slikaju na Pinku a posle podne kritikuju rad NUNS-a, to se dešavalo u prošlosti ali mi možda nismo reagovali na način na koji trebamo”, rekao je Obradović, koji je dodao da ostaje u NUNS-u i poželeo sreću kandidatima.
Mandat predsednika traje godinu dana do novog izbora na redovnoj godišnjoj sednici NUNS-a.
Slaviša Lekić, aktuelni kolumnista Danasa, je bio novinar i urednik u više srpskih (i jugoslovenskih) medija, autor nekoliko knjiga, te autor brojnih tekstova, publikacija, dokumentarnih emisija i filmova – sa radnim iskustvom od 35 godina. Njegovo ime stoji iza televizijskih projekata „Zloupotreba političkog uticaja: političke stranke kao najveći poslodavci u Srbiji“, „LAZAR“, “Mediji u Srbiji: hronika propadanja”, “Pad haških begunaca”, “Zoran Đinđić: HIPOTEKA” i “Kako se dogodio narod”.
Bio je kolumnista nedeljnika “Newsweek“, vlasnik i glavni i odgovorni urednik magazina Status, novinar i glavni i odgovorni urednik nedeljnika “Reporter”, radio u dnevnicima Borba i Naša borba, i nedeljniku NON. U biografiji mu se navodi da je bio novinar, saradnik i kolumnista u više eminentnih novina i magazina bivše SFRJ: “Danas”, “Nedeljna Dalmacija”, “Mladina”, “Naši dani”, “Duga”, “Vreme”… Bio je član prvog saziva Saveta za štampu, urednik je, autor i/ili priređivač desetak knjiga i bio medijski savetnik u organizaciji UNDP.
Izvor: Danas
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.