SKUPŠTINA SRBIJE USVOJILA: OD 1. JANUARA 2020. PRETPLATA ZA JAVNI MEDIJSKI SERVIS 255 DINARA

SKUPŠTINA SRBIJE USVOJILA: OD 1. JANUARA 2020. PRETPLATA ZA JAVNI MEDIJSKI SERVIS 255 DINARA

Foto: Magločistač

Objavio: Magločistač

06.12.2019

Kategorija: U fokusu

Skupština Srbije usvojila je danas povećanje pretplate za javni medijski servis za 35 dinara.

Mesečna taksa će umesto dosadašnjih 220 dinara iznositi 255 dinara.

Povećanje takse primenjivaće se od 1. januara 2020. godine.

Penzije po švajcarskom modelu

Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju kojim se uvodi indeksizacija penzija po “švajcarskoj formuli”.

“Švajcarska formula” znači da će penzije ukupno 1,7 miliona penzionera u Srbiji rasti po švajcarskom modelu koji podrazumeva usklađivanje sa 50 odsto inflacije i 50 odsto rasta prosečne zarade.

Među novinama je da će vanbračni partner moći da nasleđuje porodičnu penziju, pod uslovom da je najamnje tri godine proveo u vandbračnoj zajednici ili da imaju zajedničko dete.

Zakonom se uređuje i status osoba koje rade na teritoriji Srbije za stranog poslodavca koji nema registrovano preduzetništvo ili predstavništvo u Srbiji.

Utvrđene su i novine koje se odnose na policijske službenike, koji se izjednačavaju sa profesionalnim vojnim licima u slučaju nastanka invalidnosti, jer im se ostavlja mogućnost da obavljaju druge poslove koji nisu policijski.

Skupština je danas usvojila i i izmene i dopune Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, Zakona o republičkim i administrativnim taksama, Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Zakona o porezima na imovinu.

Izglasali su i prestanak važenja Zakona o privremnom uređivanju osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava.

Usvojene su i izmene i dopune Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Zakona o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara.

Usvojen zakon kojim se preciznije definiše ko ima status paušalaca

Skupština Srbije usvojila je danas izmene i dopune Zakona o porezu na dohodak građana kojim će se preciznije definisati ko ima status paušalca, a predviđa i olakšice za novozaposlene.

Utvrđeno je da se primena testa samostalnosti, koji treba da definiše status preduzetnika prema poslodavcu pošto poslodavci zbog umanjenja poreskih obaveza često angažuju preduzetnike, najčešće one koji se paušalno oporezuju i koji su zamena za zaposlenog radnika, pomeri na 1. mart 2020, umesto od početka naredne godine kao što je bilo prvobitno planirano.

Mere podsticaja, odnosno smanjenja poreza i doprinosa za novouposlenog radnika, važiće od 1. januara 2020.

Među kriterijumima testa samostalnosti su da li preduzetnik pretežni deo prihoda ostvaruje kod jednog klijenta i njegovih povezanih lica, da li od poslodavca zavisi kada će preduzetnik koristiti godišnji odmor, da li za rad koristi prostorije i opremu poslodavca ili da li poslodavac organizuje stručno usavršavanje za preduzetnika.

Ako se, na osnovu testa samostalnosti, ispostavi da preduzetnik ispunjava većinu kriterijuma, reč je o zameni za zaposlenog i za takav slučaj će biti predviđeno da se porez plaća po pravilima za ostale prihode, a ukoliko se ispostavi da je lice angažovano kao pravi preduzetnik, plaćaće paušalni porez.

Kompanije koje budu povećavale broj zaposlenih i zapošljavale lica koja nisu bila u radnom odnosu tokom 2019. godine, prema predloženom zakonu, biće oslobođene plaćanja 70 odsto poreza na zarade i doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje za ta lica tokom 2020. odnosno 65 odsto 2021. godine i 60 odsto 2022.

Skupština je usvojila i izmene Finansijskog plana Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2019. godinu i izmene i dopune Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje.

 

 

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.