SINDIKALCI: NE ŽELIMO PRAZNA OBEĆANJA, VEĆ BOLJI POLOŽAJ RADNIKA U SRBIJI

SINDIKALCI: NE ŽELIMO PRAZNA OBEĆANJA, VEĆ BOLJI POLOŽAJ RADNIKA U SRBIJI

Izvor: sgkdanismani.com (ilustracija)

Objavio: Magločistač

01.05.2018

Kategorija: U fokusu

Predstavnici Ujedinjenog granskog sindikata “Nezavisnost” i Saveza samostlanih sindikata Srbije poručili su danas, sa protesta u centru Beograda povodom 1. maja – Međunarodnog praznika rada, da ne žele prazna obećanja već poboljšanje položaja radnika u Srbiji.

Skup pod nazivom “Da plate ustanu, a mladi ostanu” počeo je u podne na Trgu Nikole Pašića, gde su čelnici sindikata održali govore, a potom se krenulo u protestnu šetnju centralnim gradskim ulicama do zgrade Vlade Srbije.

Skupu na Trgu Nikole Pašića, a potom i protestnoj šetnji do Vlade Srbije je prisustvovao ministar za rad Zoran Đorđević, kojeg su pojedini radnici i predstavnici organizacije “Levi samit Srbije” izviždali i dobacivali mu: “Kolika ti je plata Đorđeviću”, “Lopove, lopove”, “Pelene, pelene”…

Portal Radija Slobodna Evropa objavio je da su dve osobe tokom protestne šetnje privedene, zbog verbalnog napada na ministra. Oni su, inače, tokom šetnje prilazili ministru i dobacivali mu.

Pored Đorđevića protestu je prisustvovao i predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić.

Osim predstavnika sindikata, u koloni su nošene i zastave Inicijative “Ne da(vi)mo Beograd”, LGBT organizacija i Nove komunističke partije Jugoslavije.

Predsednik Saveza samostalnog sindikata Srbije Ljubisav Orbović rekao je okupljenima da se i posle 132 godine od protesta u Čikagu u Srbiji ljudi i dalje bore za osmočasovno radno vreme, plaćanje prekovremenog rada i bolje uslove rada.

On je kazao da su primanja daleko niža od onih u zemljama u Evropi, da firme u Srbiji svake godine beleže rast i sve veći profit ali da radnici koji su tome doprineli ne vide deo tog novca.

“Moramo se boriti za bolje uslove, veće plate da mladi mogu da ostaju u Srbiji. U poslednjih deset godina 300.000 mladih je napustilo ovu zemlju. Od devedesetih godina otišlo je preko milion jer nisu imali gde da rade ili nisu bili dovoljno plaćeni”, rekao je Orbović.

On se osvrnuo i na smanjenje penzija i negodovao što još nisu ukinuti kazneni poeni za prevremeni odlazak u penziju, ističući da je neophodna promena Zakona o penzijskom osiguranju.

Predsednik Ujedinjenog granskog sidnikata “Nezavisnost” Zoran Stojiljković rekao je da je Srbiji potrebno deset godina stalnog rasta od četiri do šest odsto da bi dostigli nivo plata neophodan za normalan i dostojanstven život.

Govoreći o najavam predsednice Vlade Srbije Ane Brnabić da će biti povećanje plata i penzija, rekao je da ona nije rekla za koliko i ocenio da je to “onaj manir budite dobri pa ćemo vam dati”.

On je kazao da ne žele lažna obećanja već dostojastven rad od kog se može živeti i da Srbija bude zemlja demokratije i vladavine prava.

“Nećemo obećanja, hoćemo dokaze i argumente kroz dijalog i dogovor. Nećemo više da gubimo”, rekao je Stojiljković i dodao da je “narod besan”, da se “budi” i da “ničija nije gorela do zore”.

Sindikalci su danas zatražili kvalitetnija i bezbednija nova radna mesta, zaustavljanje netransparentne rasprodaje resursa, povećanje zarada, nezavisnost sudstva, borbu protiv korupcije, pristup javnim informacijama, nezavisne medije i izmenu Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Skup se završio oko 14 časova ispred zgrade Vlade Srbije do koje su učesnici skupa došli uz pratnju ministra, koji je bio na čelu kolone i zvuke pesme “Pada Vlada”.

Udruženi sindikati Srbije “Sloga” ove godine nije učestvovao u organizovaciji protesta, niti je članove i simpatizere pozivao da učestvuju u, kako su naveli, protestu “reprezentativnih, prodržavnih sindikata”. Policijski sindikat Srbije i Vojni sindikat Srbije takođe se nisu pridružili današnjem skupu.

 

Izvor: Beta

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.