SEJDINOVIĆ: VEĆINSKI CENTRI MOĆI NE BRINU ZA MANJINSKO INFORMISANJE

SEJDINOVIĆ: VEĆINSKI CENTRI MOĆI NE BRINU ZA MANJINSKO INFORMISANJE

Izvor: autonomija.info

Objavio: Magločistač

07.06.2017

Kategorija: U fokusu

Predsednik Nezavisnog društva novinara Vojvodine Nedim Sejdinović izjavio je da većinski centri moći ne brinu o manjinskom informisanju, jer im ono, kao i same manjine, deluje kao nešto egzotično, a ponekad i neprijateljsko.

“Zainteresovali su se donosioci odluka malo više za manjinsko informisanje tek kada se pokazalo da su posledice ignorantske politike strašne, i da to postaje međunarodni problem Srbije, da je mnogo manjinskih i višejezičnih medija ugašeno. A i sada, kada su se zainteresovali, nemaju apsolutno ideju šta treba da učine i opet ponavljaju istu grešku, verujući da će to rešiti kroz međupartijske i unutarpartijske dogovore”, rekao je Sejdinović za informativni sajt “Far” iz Dimitrovgrada, koji izveštava na srpskom i na bugarskom jeziku.

Dodao je da se pitanju informisanja na manjinskim jezicima mora prići sa velikom pažnjom, jer to nije samo medijsko nego i pitanje manjinskih prava koja proističu i iz mnogobrojnih međunarodnih dokumenata koje je Srbija ratifikovala.

“Donosioci odluka su, međutim, bili zabavljeni svojim poslovima: kako pokupovati medije i staviti ih pod kontrolu, kako razviti razne medijske biznise, kako da ovaj klan pobedi onaj klan… a manjinsko pitanje su konstantno ostavljali po strani, kreirajući politiku na liniji Srpska napredna stranka – Savez vojvođanskih Mađara ili kroz dilove sa bošnjačkim liderima. U tim pregovorima stradalo je i manjinsko informisanje, a takozvane male manjine su posebno oštećene”, naveo je Sejdinović.

On je ocenio da političari u Srbiji medije doživljavaju kao svoje PR ispostave, a sve one medije koji  profesionalno i kritički izveštavaju “proglašavaju za neprijatelje koje treba uništiti”.

“Trebaće izgleda mnogo vremena, mnogo godina, da političari shvate da je glavna uloga medija u demokratskom društvu da, profesionalno izveštavajući, budu društveni i politički korektiv i da, u interesu građana, kontrolišu vlast. Ako ikada shvate”, kazao je Sejdinović.

Dodao je da i dalje smatra da država mora da izađe iz vlasništva u medijima, ali nikako na način na koji se to sada dešava: kroz “divlju, partijsku kupovinu medija, bez ikakve kontrole i sa puno kriminala”.

“Pokazuje se da su mediji koji su uspeli da budu prodani na aukciji praktično samo fiktivno privatizovani, odnosno da se i dalje favorizuju po raznim osnovama od strane lokalnih samouprava. Dakle, svi ciljevi izlaska države iz vlasništva su promašeni, a nije isključeno da ćemo opet prisustvovati i reetatizaciji medija. Grdno greše oni koji misle da je cilj reetatizacije – očuvanje medija”, poručio je Sejdinović.

On je ocenio da se proces projektnog sufinansiranja medijskih sadržaja pretvorio u svoju karikaturu, jer o projektima mahom odlučuju komisije u kojima sede ljudi koji su u sukobu interesa i koji samo sprovode odluke “odozgo”, tako što daju novac skoro isključivo medijima bliskim vlasti, pa čak i onima koji konstantno i dramatično krše Kodeks novinara Srbije, “raspamećujući građane”.

“Konkursno sufinansiranje je još jedna priča o nepoštovanju zakona i o tome kako mi kao država nikada nećemo biti deo civilizovanog sveta ukoliko, za početak, ne budemo poštovali vlastite zakone”, rekao je Nedim Sejdinović.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.