Savez ekoloških organizacija Srbije: Nastavljamo s blokadama, moratorijumi nas ne interesuju

Savez ekoloških organizacija Srbije: Nastavljamo s blokadama, moratorijumi nas ne interesuju

Ekološki ustanak u Beogradu, foto: Magločistač (arhiva)

Izvor: Beta

20.01.2022

Kategorija: U fokusu

Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) saopštio je danas da nastavlja blokade puteva sve dok Vlada Srbije ne ukine prostorni plan za projekat “Jadar” i dok se ne raskinu svi ugovori s Rio Tintom i drugim kompanijama koje se bave iskopavanjem litijuma i drugih metala.

SEOS ističe da ne prihvata moratorijume ni na godinu, ni na 20 godina i navodi da su 16. decembra podneli zahtev Vladi Srbije da ukine uredbu kojom je donet prostorni plan za projekat “Jadar”, ali da odgovora još nema.

“Svakodnevno se obećava da će Vlada to uskoro uraditi, ali to uskoro nikako da dođe. Poslednjih dana se nameće ideja o uvođenju moratorijuma na iskopavanje litijuma i bora. Svako ima svoj stav koliko to treba da traje”, navodi se u saopštenju.

SEOS ocenjuje da će vlast iskoristiti protest u četvrtak da marginalizuje dosadašnju borbu građana na blokadama i da će na tom protestu pored njihovog zahteva za ukidanje pomenute uredbe tražiti i uvođenje moratorijuma od 20 godina.

Ocenjuje se da će Vlada prihvatiti te zahteve, ali da će uvesti moratorijum od samo godinu dana i da je “to jasno” i iz jučerašnjeg saopštenja kompanije Rio Sava koja je najavila pomeranje početka rada planiranog rudnika sa 2026. na 2027. godinu.

“Sad smo shvatili i predsednikovu izjavu da će nam svi zahtevi biti ispunjeni, pa čak i više od toga. Sad razumemo šta je to više od toga i kažemo da nas to ne zanima. Naš stav je jasan, izlazimo na blokade do ispunjenja zahteva”, navodi se u saopštenju SEOS-a.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.