Previše vremena je prošlo od Dejtonskog sporazuma i obećanja vođa Evropske unije u Solunu da će otvoriti vrata Zapadnom Balkanu i sad je „čas da to EU ubrza jer je došlo do gubljenja nade i razočaranja u regionu“, poručila je danas u Budimpešti Parlamentarna skupština (PS) Saveta Evrope (SE).
U rezoluciji, koju je obrazložio grčki poslanik Jorgos Papandreu, a koju je usvojio Odbor za politička pitanja i demokratiju tog tela SE, traži se „da EU ubrza postupak integracije Zapadnog Balkana tako što će nastaviti pregovore sa Srbijom i Crnom Gorom, početi pregovore o članstvu s Albanijom i Severnom Makedonijom, dati status kandidata Bosni i Hercegovini, uvesti bezvizni režim za žitelje Kosova“.
Proteklo dugo vreme od neispunjenih obećanja EU je, navodi se u dokumentu, „izazvalo razočaranje, gubitak nade, raspirilo etnocentrističke težnje i nacionalističke čežnje, što je potrlo ubedljivost, poverenje u EU kod javnosti u regionu i otvorilo put uplivu drugih geopolitičkih činilaca“.
Na zasedanju se poslanicima ovog Odbora PS SE obratio i evropski komesar za proširivanje Oliver Varheji, ali je otvorena i neposredna rasprava održana iza zatvorenih vrata, tako da o sadržini ništa nije dato u javnost, preneli su agenciji Beta u Briselu zvaničnici bliski Varheiju.
Odbor Parlamentarne skupštine SE u rezoluciji stavlja do znanja da su „podrška demokratskim reformama, pomirenje i dobrosusedski odnosi na Zapadnom Balkanu od bitnog značaja za mir, bezbednost i demokratsku stabilnost u celoj Evropi“.
I stoga, kako se podvlači, pojačana podrška mora biti data uvreženju demokratskih ustanova, jačanju vladavine prava, suzbijanju korupcije, razvijanju snažnije demokratske kulture uz učešće svih činilaca javne uprave u saglasnosti s evropskim normama.
Takođe je ukazano na važnost podsticanja delatnog učešća žena u političkom životu i donošenju političkih odluka, zaštite nacionalnih manjina i sprečavanja radikalizacije i nasilnog ekstremizma.
U rezoluciji se traži da tela SE doprinesu takvom reformskog procesu i naglašava da se ponude opipljivi metodi za podršku „jasnoj evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana“.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.