Sarajevo Film Festival: Suočavanje s prošlošću filmom – besplatno u celom regionu od 24. do 30. aprila

Sarajevo Film Festival: Suočavanje s prošlošću filmom – besplatno u celom regionu od 24. do 30. aprila

Izvor: Pixabay.com

Izvor: SEEcult.org

22.04.2021

Kategorija: U fokusu

Sarajevo Film Festival nudi publici u celom regionu bivše Jugoslavije besplatan onlajn filmski program “Suočavanje s prošlošću”, koji obuhvata deset nagrađivanih filmova, uključujući ratnu dramu “Quo Vadis, Aida?” Jasmile Žbanić, nominovanu za Oskara za najbolji strani film.

SFF je program “Suočavanje s prošlošću” započeo 2016. godine, u cilju pokretanja iskrenog dijaloga o bliskoj prošlosti cele regije, smatrajući da je to preduslov za prevazilaženje problema proisteklih iz nedavnih ratova u bivšoj Jugoslaviji koji su bespovratno obeležila društva na ovim prostorima. U proteklih pet godina kroz taj program podeljene su mnoge izuzetno bolne, ali inspirativne priče iz svih krajeva sveta.

Od 24. do 30. aprila na onlajn platformi Ondemand.kinomeetingpoint.ba biće prikazano devet igranih i jedan kratki film, uz razgovore sa autorima i panel diskusije, najavio je SFF.

Kao poseban poklon publici najavljen je film Jasmile Žbanić “Quo vadis, Aida?” (2020) – prvi igrani film o Srebrenici, koji je kandidat Bosne i Hercegovine za Oskara za najbolji međunarodni igrani film, a nedavno je bio nominovan i za nagradu Bafta u istoj kategoriji i za najboljeg reditelja. U središtu radnje filma je nekadašnja profesorka koja u leto 1995. radi kao prevoditeljka za UN u Srebrenici, a igra je glumica Jasna Đuričić iz Srbije. Kada srpska vojska uđe u grad, 30.000 stanovnika Srebrenice, među kojima je i Aidina porodica, traži spas u bazi UN…

Program obuhvata i “Saulov sin” (2015) Lászla Nemesa, debitantski igrani film mađarskog reditelja koji je za originalan i moćan prikaz horora Holokausta osvojio, između ostalog, i Oskara za najbolji strani film.

SFF podseća i na rediteljski prvenac hrvatske filmske autorke Dane Budisavljević “Dnevnik Diane Budisavljević” (2019), dokumentarno-igranu priču o Zagrepčanki austrijskog porekla koja je spasila živote više od 10.000 srpske dece zatočene u nacističkim koncentracionim logorima tokom Drugog svetskog rata u tadašnjoj NDH.

Na programu je i “Obojena ptica” (2019) češkog reditelja Václava Marhoula, zasnovana na istoimenom, čuvenom romanu Jerzyja Kosińskog, koja opisuje Drugi svetski rat iz perspektive jednog dečaka.

Biće prikazan i “Chris the Swiss” (2018) Anje Kofmel, koji gledaoce vodi u bolnu potragu za istinom i suočava ih sa duhovima prošlosti koji nas još uvek progone, zahtevajući da ih shvatimo i pomirimo se sa njima.

Program obuhvata i nagrađivani dokumentarni film “Srbenka” (2018) Nebojše Slijepčevića, dobitnik Srca Sarajeva za najbolji dokumentarni film i nagrade publike 2018. godine. Film je prikaz rada na predstavi Olivera Frljića o devojčici srpske nacionalnosti Aleksandri Zec koja je ubijena u Zagrebu u zimu 1991. Četvrt veka nakon tog zločina, Frljić je u Rijeci postavio predstavu o tom slučaju, a proces rada na njoj postao je kolektivna psihoterapija.

Biće prikazan i nagrađivani film “Teret” (2018) Ognjena Glavonića o čoveku iz Pančeva koji dobija novac da u vreme NATO bombardovanja Srbije 1999. godine preveze sa Kosova do Beograda kamion s tajanstvenim teretom.

Program obuhvata i film “Muškarci ne plaču” (2017) Alena Drljevića, koji  prati deset muškaraca okupljenih u jednom planinskom hotelu u Bosni 15 godina posle rata. Trener bi trebalo da pomogne učesnicima radionice –  nekadašnjim vojnicima suprotstavljenih strana, da se suoče s prošlošću, ali u tom pokušaju izviru brojne stare nesuglasice i rane.

Najstariji film u programu je “Jugoslavija, kako je ideologija pokretala naše kolektivno telo” Marte Popivode iz 2013. godine, koji se bavi izvođenjem ideologije u javnom prostoru putem masovnih performansa.

Program obuhvata i kratki film Albana Ukaja “Jama” (2019), koji prati snimanje kratkog filma o jednom ratnom zločinu u Sarajevu.

Celokupan program biće dostupan besplatno na onlajn platformi Ondemand.kinomeetingpoint.ba publici u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Sloveniji. Publika u Sarajevu moći će da gleda filmove i u bioskopu Meeting Point, takođe uz besplatan ulaz.

Broj kodova za filmove je ograničen.

Prateći program obuhvata panele s regionalnim novinarima, umetnicima i profesorima kako bi se pokrenule diskusije o određenim temama, a panel sesije će biti moguće pratiti uživo putem Fejsbuk stranice SFF-a.

Program “Suočavanje s prošlošću” SFF-a realizuje se uz podršku Fondacije Robert Bosch Stiftung.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.