Radovanović: Stvarni broj novozaraženih je oko 50.000

Radovanović: Stvarni broj novozaraženih je oko 50.000

Izvor: subotica.rs

Izvor: Beta

19.01.2022

Kategorija: U fokusu

Epidemiolog Zoran Radovanović izjavio je da je stvaran broj novozaraženih mnogo veći od brojeva koje nadležni saopštavaju, kao i da veliki redovi ispred kovid ambulanti i višesatno čekanje pacijenata pokazuju da naš zdravstveni sistem “kolabira”.

“Juče nije bilo 18.000 novozaraženih, već novootkrivenih, a stvarni broj novozaraženih je nekoliko puta veći, između 40.000 i 50.000. Ovaj soj u visokom procentu ne dovodi do klinički ispoljene slike, veliki broj zaraženih nema simptome, a znatan broj njih ima blage simptome. Takođe, mnogi kada vide koliki su redovi, reše da ostanu kod kuće, tako da je stvarni broj novozaraženih neuporedivo veći”, kazao je Radovanović za TV N1.

Dodao je da je omikron soj predvidiv, i podsetio da su mnoge njegove kolege upozoravale da, ukoliko se Nova godina proslavlja na način na koji je proslavljena – zna se šta sledi.

“Dakle, neminovno je bilo da dođe do ovog šestog talasa, ali njegove razmere zavisile su od našeg ponašanja”, napomenuo je Radovanović.

Istakao je da je zdravstveni sistem počeo da “kolabira”.

“Ako morate da čekate šest ili osam sati na pregled, to je krajnje nehumano prema pacijentima i to znači da sistem kolabira”, rekao je epidemiolog.

Ocenio je da ovakva pandemija kao što je uzrokovana korona virusom može da traje dve do tri sezone i da ćemo ovog proleća izaći iz pandemijskog perioda.

“Može da se pretpostavi da je ovo poslednji veliki talas, i pošto je stepen prokužavanja ogroman, da će se relativno brzo završiti”, naglasio je Radovanović.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.