Protest zbog otpuštanja u RTV-u: Rukovodstvo da reši problem ili da podnesu ostavke

Protest zbog otpuštanja u RTV-u: Rukovodstvo da reši problem ili da podnesu ostavke

Izvor: Autonomija.info

Objavio: Magločistač

24.08.2020

Kategorija: U fokusu

Predstavnici Sindikata kulture i umetnosti medija „Nezavisnost“ održali su danas protestni skup u Novom Sadu zbog najavljenog otpuštanja radnika sa Radio televizije Vojvodine koji su u pokrajinskom javnom servisu angažovani posredstvom agencije za zapošljavanje. Sindikalci okupljeni ispred Studija M poručili su rukovodstvu RTV-a da spreči otpuštanja ili da podnesu ostavke, te najavili nove protestne akcije u narednim danima.

Na protestnom skupu sindikalci su istakli da će oko 200 zaposlenih u RTV krajem meseca ostati bez posla, te da, uz prethodno 56 otpuštenih tokom jula, to čini 20 odsto ukupno zaposlenih u toj medijskoj kući. Posebno su istakli da se ovim potezom ugrožava informisanje na manjinskim jezicima u Vojvodini, ali i generalno proizvodnja programa u pokrajinskom javnom servisu.

Poverenik Sindikata Nezavisnost RTV Darko Šper izjavio je da su zaposleni u Agencijama za zapošljavanje prepušteni sami sebi jer rukovodstvo RTV nije izašlo pred njih i objasnilo im situaciju u kojoj se našao pokrajinski javni servis nakon što je prilikom poslednjeg rebalansa republičkog budžeta zakinut za 210 milion dinara. On je podsetio da je istovremeno skoro identična suma iz budžeta izdvojena za Hram Svetog Save.

„Nisam shvatio da angažovanje agencija za zapošljavanje doprinose kvalitetnijem programu RTV i našem poslovanju, već kao priliku za dobru zaradu pojedinaca koji imaju takve agencije“, kazao je Šper i pozvao rukovodstvo pokrajinskog javnog servisa da prekine saradnju sa agencijama za zapošljavanje i spreči otpuštanje ljudi od koji su mnogi dugogodišnji saradnici ove medijske kuće.

On je istakao da ova otpuštaja nisu ni fer naročito zbog aktuelne epidemije, kada država pomaže brojnim firmama, ocenivši da su zaposleni u RTV-u ovim postali “građani drugog reda”.

Šper je poručio i da će zbog dešavanja u RTV-u biti organizovani novi protesti ukoliko poslodavci ne reše ove probleme koji prete i urušavanju informisanja ma manjinskim jezicima.

„Napravljen je takav pravni sistem da Vlada Srbije daje pare, a onaj ko daje pare želi da upravlja javnim servisima“, upozorio je predsednik Sindikata kulture, umetnosti i medija Nezavisnost Dragan Milanović Pilac.

On je istako i da su ova otpuštanja posledica neprimenjivanja Zakona o Javnom medijskom Servisu.

„Da se primenjuje Zakon onako kako piše, mi ovu situaciju ne bismo imali, nego bismo imali sastanak upravnih odbora Radio-televizije Vojvodine i Radio-televizije Srbije koji bi odredili kolika je visina pretplate za Javne medijske servise i uopšte nam ne bi trebala nikakva pomoć iz budžeta,“ kazao je Milanović, umesto da, kako je dodao visinu tv pretplate određuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Pravni zastupnik Sindikata Nezavnost JMU RTV Veljko Milić poručio je svim zaposlenima preko agencije da ne potpisuju nikakvo novo rešenje bez konsultacije sa advokatom.

Ne potpisujte ni u kom slučaju nikakve sporazumne raskide radnog odnosa pošto je to jedino povoljno po vašeg sadašnjeg poslodavca, nikako nije povoljno po vas“:

Poverenik Sindikata Nezavisnost Radio-televizije Srbija Dane Markovski, kazao je da ni rukovodstvo države ni javnih servisa ne razmišlja u dobrom smeru.

„Dvesta miliona nije neka suma koja bi trebalo da predstavlja porblem za budžet u situaciju u kojoj hvalimo kako nam je budžet veliki, kako imamo para da finansiramo razne megalomanske infrastrukturne građevine i projekte“, ocenio je on.

Izvor: Autonomija

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.