Prosvetni sindikati: Nastava u školama jedva funkcioniše zbog velikog broja zaražene dece i nastavnika

Prosvetni sindikati: Nastava u školama jedva funkcioniše zbog velikog broja zaražene dece i nastavnika

Foto: NJ/Magločistač

Izvor: Beta, Mašina

03.02.2022

Kategorija: U fokusu

Granski sindikat prosvete Nezavisnost saopštio je danas da nastava u školama u Srbiji jedva funkcioniše jer veliki broj dece ne dolazi u školu, bilo da su pozitivni ili u izolaciji zbog kovida u porodici, da ima mnogo i onih koji su bolesni ali nisu ni videli lekara zbog višesatnog čekanja na pregled, kao i da je među nastavnicima mnoštvo zaraženih, a da nema ko da ih zameni.

U otvorenom pismu Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Timu za škole, sindikat navodi da su “sami uveli kriterijume za semafor model”, a da su sada, “kada se cela Srbija zacrvenela jače nego ikada, samovoljno isključili semafor”.

“Negujete privid da časovi od 45 minuta garantuju kvalitetno obrazovanje, a zapravo, onemogućavaju dezinfikovanje školskih prostorija među smenama i produžavaju pauze u kojima učenici gube časove koje nema ko da održi”, navodi se u otvorenom pismu koje je prosleđeno medijima.

Sindikat navodi da su prosvetni radnici “zloupotrebljeni kao eksperimentalni kunići, u društvu u kojem premijerka ne veruje u mere, ministar prosvete ne veruje da u školama ima zaražavanja, a Tim za škole ne veruje u smisao opiranja političkim pritiscima”.

Unija sindikata prosvetnih radnika zahteva bolje praćenje broja učenika zaraženih korona virusom

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije u otvorenom pismu upućuje na to da je statistika o broju zaražene dece školskog uzrasta netačna i zahteva da se prati i broj dece koja izostaju sa nastave.

“Boj učenika sa potvrđenom infekcijom kovid-19 stoji na početku tabele u čijim poljima su upisane nule ili su polja jednostavno precrtana, iako u odeljenjima imamo veći broj izostalih učenika, u proseku od pet do deset. Šta da upišu iskreni i odgovorni učitelji i nastavnici, kojima takav podatak niko nije dostavio?!“, pita se u otvorenom pismu rukovodilac Resora za obrazovanje Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS), Vesna Jerotijević.

Jerotijević je kritikovala izjavu ministra prosvete Branka Ružića da je pandemiološka situacija u školama zadovoljavajuća. Ružić je, naime, početkom decembra komentarisao preporuku Kriznog štaba da ne treba produžavati zimski raspust. Kako su preneli mediji, ministar je tada izjavio da sve brojke govore o tome da obrazovni sistem nije mesto gde dolazi do transmisije virusa“, navodeći da u skoro 80% svih odeljenja u osnovnim i srednjim školama nema zaražene dece, odnosno da je procenat zaražene dece školskog uzrasta svega 0,15.

Ti zaključci su, upozorava Jerotijević, zasnovani na netačnoj statistici. Kako navodi, ona se formira na osnovu podataka iz tabela o broju zaražene dece koje se prikupljaju školama na dnevnom nivou. Nastavnici, međutim, u ove tabele nevoljno upisuju netačne podatke, prikazujući uglavnom da zaražene i bolesne dece nema, jer do tačnih podataka ne mogu da dođu.

Deca i mladi zaraženi korona virusom, naime, imaju lakše simptome, pa ih roditelji u školu najčešće šalju nakon 2-3 dana izostanka sa nastave, sa opravdanjem od roditelja, bez testiranja i bez posete lekaru.

Da bi se došlo do tačnije slike epidemiološke situacije u školama, USPRS predlaže da se u obzir uzme i broj izostalih učenika. Kako Jerotijević piše, on je aktuelno veliki, od 5-10 učenica i učenika po odeljenju.

U otvorenom pismu kritikuje se i napuštanje mera za prevenciju i kontrolu kovida u školama.

„Mere zaštite kao što su čišćenje površina i dezinfekcija učionica, hodnika i toaleta između smena više se ne sprovode zbog nedovoljnog broja pomoćnih radnika i nedostatka dezinfekcionih sredstava. Dok se kvadratni metri povećavaju, broj tetkica se iz godine u godinu smanjuje, ali ni tim podacima se niko ne bavi“, upozoravaju iz USPRS, dodajući i da je nejasnost uputstava o tome kada treba nositi maske, a kada ne, dovela do neujednačenosti u primeni ove mere.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.