Privrednici i stručnjaci traže odlaganje Zakona o fiskalizaciji i Zakona o elektronskom fakturisanju

Privrednici i stručnjaci traže odlaganje Zakona o fiskalizaciji i Zakona o elektronskom fakturisanju

Izvor: Pixabay.com

Izvor: Beta

24.05.2022

Kategorija: U fokusu

Predstavnici udruženja “Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” i Računovodstvene komore Srbije održaće sutra konferenciju za novinare ispred Ministarstva finansija sa zahtevom da se odloži primena Zakona o fiskalizaciji i Zakona o elektronskom fakturisanju. 

Odlaganje primene Zakona o fiskalizaciji, kako su predložili, trajalo bi do unapređenja podzakonskih akata, a Zakona o elektronskom fakturisanju do 1. januara 2023. godine.

Zastupnica udruženja “Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” Milena Amon rekla je za Betu da privrednici imaju teškoće u poslovanju zbog tehničkih problema u primeni Zakona o fiskalizaciji.

Kako je istakla, poreski inspektori to ne uvažavaju i kažnjavaju privrednike zatvaranjem firmi zbog toga što evidentiraju promet preko starih, a ne novih kasa, iako imaju problem u njihovom funkcionisanju, a pojedini ih čak nisu ni dobili iako su se na vreme prijavili.

“Ministarstvo finansija ‘štancuje’ u hodu nova podzakonska akta da bi ispravilo greške Zakona o fiskalizaciji, ali njih još ima”, rekla je Amon.

Dodala je da je u praksi pravi haos zbog uvođenja novih kasa i neusaglašenosti sa praksom.  

Predsednica Računovodstvene komore Srbije Snežana Mitrović rekla je da poreski obveznici imaju veliki problem u poslovanju jer nije povezana elektronska baza Sistema elektronskih faktura sa Sistemom ulaznih (fiskalnih) računa Poreske uprave.

“Sistem elektronskih faktura se ne nalazi u Poreskoj upravi, a morao bi, kao i da te dve baze budu povezane”, rekla je Mitrović.

Dodala je da od 1. maja ove godine javni sektor izdaje i prima elektronske fature, a obveznici poreza na dodatu vrednost (PDV) će biti dužni da ih primaju i izdaju od 1. januara 2023. godine.

“Sada se od trgovaca na malo koji prodaju robu javnom sektoru i izdaju fiskalne račune koji su evidentirani kod Poreske uprave traži da izdaju elektronsku fakturu javom sektoru što nije u skladu sa Zakonom o elektronskom fakturisanju”, rekla je Mitrović.

Navela je da ugostiteljima i pekarima greškom nisu razdvojena sredstva naplate za izvršeni promet, pa se gotovina, kartice, čekovi i instant plaćanje registruje kao gotovina, što stvara pravnu nesigurnost u vođenju knjiga.

To, kako je rekla, stvara ogromne probleme u vođenju poslovnih knjiga, jer se u eri digitalizacije za dnevni izveštaj o prometu mora digitronom sabirati šta je kojim sredstvom naplaćeno.

Računovodstvena komora će, prema njenim rečima, na konfeneciji izneti stručne predloge kako da se prevaziđu te poteškoće i otklone sistemske greške, a time i unapredi pravna sigurnost u poslovanju.

Podelite sa prijateljima:

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljenja. Obavezna polja su markirana *

Upišite tekst *

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.