Privredna komora Srbije (PKS) predložiće Vladi Srbije da umesto potpunog ograničenja izvoza pšenice, kukuruza, brašna i ulja uvede kvote kao rešenje koje će koristiti privredi, farmerima i državi, saopšteno je danas.
Predlog se odnosi na uvođenje sistema mesečnih kvota i poštovanje već postojećih ugovora sa inostranim kupcima, čime se ne bi ugrozio potreban izvoz u većoj meri i kako bi se održala pozicija domaćih proizvođača na evropskom i tržištu regiona.
Snabdevenost tržišta osnovnim životnim namirnicama je stabilna, proizvođači imaju dovoljne količine da obezbede potrebe i ne očekuju se nestašice, navodi se u saopštenju PKS.
“Nakon konsultacija sa predstavnicima udruženja ‘Žitounija’ i ‘Žita Srbije’ pripremljen je dopis podrške inicijativi koju je uputila ‘Žitounija’ Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da se ne uvede potpuna zabrana već sistem mesečnih kvota i poštovanje već postojećih ugovora sa inokupcima čime se ne bi ugrozio potreban izvoz u većoj meri”, navedeno je u saopštenju.
Ukoliko bi se uvela potpuna obustava izvoza, PKS – na osnovu informacija koje dobija od proizvođača – smatra da bi meru potpune zabrane vremenski bilo važno ograničiti na sedam do 10 dana.
Cena kukuruza, kako je navedeno, danas iznosi od 34 do 35 dinara po kilogramu, bez poreza na dodatu vrednost (PDV) dok je 2. marta iznosila 31,50 dinara.
Pšenica se prodaje po ceni od 35 do 36 dinara po kilogramu bez PDV-a, a nedelju dana pre je bila 34 dinara.
Srbija je izvezla 724.544 tona pšenice, a na raspolaganju za izvoz je oko 2,8 miliona tona kukuruza.
Isti zahtev je, kako je navedeno, urađen i za proizvođače ulja, sa obrazloženjem da je svetsko tržište sirovog i rafinisanog ulјa od suncokreta usled ukrajinske krize potpuno destabilizovano porastom tražnje i cena.
Cena sirovog ulјa je porasla sa 1.200 evra po toni na 2.000 evra po toni, a s obzirom na to da Srbija tradicionalno izvozi sirovo i jestivo ulјe, postoji značajan pritisak evropskih trgovaca za kupovinom ulјa, bilo sirovog ili ulјa u boci, po ceni i do tri puta višoj nego sto je na domaćem tržištu.
Na domaćem tržištu cena jestivog ulјa je fiksirana Uredom Vlade Srbije. Za prva dva meseca ove godine izvoz sirovog suncokretovog ulјa količinski je porastao za 20 odsto, a vrednosno za 52 odsto.
Izvoz rafinisanog suncokretovog ulјa količinski je imao pad za sedam odsto, a vrednosno porast za 16,6 odsto.
Domaći proizvođači ulјa imaju sirovine i jestivog ulјa za domaće potrebe, pa PKS prelaže da se ostavi slobodan izvoz za rafinisano suncokretovo ulјe u rinfuzi i u boci.
Osim toga predložena je kontrola i ograničenje izvoza sirovog ulјa tako da se dozvoli izvoz samo po već potpisanim ugovorima ili na nivou ranijih mesečnih količina na određen period od mesec dana.
U rezervama ima dovoljno rafinisanog ulja do nove žetve za domaće tržiše, navela je PKS i ocenila da bi zabrana izvoza tog proizvoda mogla da izazove ozbilje finansijske probleme domaćim proizvođačima.
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne nužno i stavove redakcije portala Magločistač. Na našem sajtu biće objavljeni svi pristigli komentari, osim komentara koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede ili nisu u vezi sa temom članka koji se komentariše. Govor mržnje je definisan Zakonom o javnom informisanju i medijima, koji u članu 75. kaže: „Idejama, mišljenjem, odnosno informacijama, koje se objavljuju u medijima ne sme se podsticati diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, polu, zbog njihove seksualne opredeljenosti ili drugog ličnog svojstva, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo”. Pre nego što budu objavljeni, komentari moraju biti odobreni od strane naših moderatora, pa vas molimo za malo strpljenja.